Loft / Çatı Katı

2010 Hollanda yapımı, yönetmen koltuğunda ise, Antoinette Beumer‘ı gördüğümüz başarılı bir film Loft. Kurgusu bizi zorluyor. Senarist izleyiciyi ters köşe yapmak için bin bir takla atmış. Ne yalan söyleyeyim başarılı olmuşta. Ancak filmin 2008’de çekilen bir versiyonu da varmış. Yönetmen koltuğunda ise, Erik Van Looy oturuyormuş. Senarist bu filmden de bildiğimiz Bart De Pauw. Yaptığım araştırmalar sonucunda bu ilk filmin, şu an yazdığım filmden daha iyi olduğu söylenmekte.

Bu filmde ise  Erik Van Looy‘a senaryo yazımında,  Saskia Noort yardımcı olmuş. Bunuda göz önünde bulundurursak aslında ilk ve ikinci film arasındaki tek fark yönetim olarak gözüküyor. Bir de Erik Van Looy filmin amerikan versiyonu için kolları sıvamış. Ancak bu kez sadece karakter ve konu haricinde senaryo başkasının elinde yani gelecekte başka bir film izleme ihtimalimiz var.

Öncelikle oyunculuklarla başlamalıyım. Ben hiç bir oyuncuda doğru düzgün mimik göremedim. Bu konuda oyunculuklar başarısızdı. Koca filmde o kadar kadın o kadar erkek varken sadece bir kadın ve bir erkeğin güzel olması ilginç bir noktaydı. Oyunculuk olmayınca insan bunlara dikkat ediyor tabiki. Onun haricinde senaryo izleyiciyi ters köşe yapmaya çalışırken ayrıntıları biraz atlamış. Ayrıntılara takıldığınızda asında bir çok soru işaretinden sonra final pek olduğu gibi güzel gözükmüyor insanın gözüne.

Beş yakın arkadaş çapkınlık yapmak için, bir çatı katı kiralarlar. Bu binanın mimarı da bu arkadaş grubundan biridir. Zaten bu teklifi kendisi sunar. Yapılan binanın film boyunca sürekli boş olması ilginç bir konu. Bu arada belirtmem lazım ki çatı katıda süper bir yer. Arkadaşlar ayarladıkları hatunlarla burada işlerini görmeye başlarlar.

Beş arkadaşın beş tane anahtarı vardır. Günün birinde yatakta bir ceset bulurlar ve hepsi çatı katında toplanır. Her biri bu cinayeti bir başkasının üstüne atar. Tabi bizde bu kurgunun içerisinde buluruz kendimizi. Beş arkadaşın beşi, tek tek suçlanır. Bu eşlerinin onlara oynadığı bir oyun olarak görünür ancak tüm kurgular onları sonuca götürmez…

Tabi ayrıntılı olarak hikayeye yazmaya gerek yok. İzlenmeyecek cinsten bir film değil. Oyunculuklar daha başarılı olsaydı belki yönetim ve senaryo biraz daha iyi olsaydı sinema tarihinde adı anılacak bir film olabilirdi. Ama durağan senaryosuna rağmen sıkılmadan izlenebilecek bir film.

Yönetmen: Antoinette Beumer

Senarist: Bart De PauwSaskia Noort

Oyuncular:

Anna Drijver
Ann Marai
Katja Herbers
Marjolein
Barry Atsma
Matthias
Kim van Kooten
Nathalie
Fedja van Huêt
Bart

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1606789/

http://www.loftdefilm.nl/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?