Babil Kitaplığı – London – Midas’ın Müritleri (The House of Mapuhi, The Law of Life, Lost Face, The Minions of Midas, The Shadow and the Flash)

Gorge Luis Borges’in editlediği Babil Kitaplığı serisinin 5. kitabı Midas’ın Müridleri. 5. Kitap Jack London’ın hikayelerinden oluşmakta ve kitapta beş öykü bulunmakta:

Mapuhinin Evinin bir adada korkunç bir fırtına esnasında insanların duygu ve düşüncelerini anlatmakta. Ancak görüyoruz ki o halde bile asıl olan peşinde olunan elmas. Yüzlerce ölüye rağmen kalanların düşündükleri sadece para.

Yüz Karası: Yıllardır özgür olarak yaşamış bir adam esir olduğunda onun için son kurtuluş öldürülmektir. Ölmekten korkmaz ama işkence görmekten çekinir. İşkenceden kurtulmak için ise bir oyun oynamaya karar verir. Güçlü bir merhemden bahseder. Bu merhemi sürenlerin derisi zırh gibi olmaktadır. Mu merhemi yapar ve kendisi üstünde denetir.

Midasın Müritleri: En sevdiğim hikayelerden biri de Midasın Müritleriydi. Günün birinde çok zengin bir iş adamına bir mektup gelir. Mektupta kuracakları yeni yapılanma için para gerektiği yazmaktadır ve bu zengin adam parayı onlara verecektir. Tabi zengin adam bunu pek umursamaz. Bir diğer mektupta ise eğer para yatırılmazsa birinin öldürüleceği yazar. Gerçekten de belirtildiği gibi ölüm olur. Bir iki derken durum akıl almaz bir yol alır. Polis devreye girer ancak bir sonuç bulmaz. Ta ki istenilenler yapılana kadar.

Gölge ve Parıltı: Birbirleri ile her türlü didişen iki arkadaşın hikayesi Gölge ve Parıltı. Tabi anlatan üçüncü arkadaşları. Küçüklükten beri didişen ve yarışta olan bu iki arkadaştan biri günün birinde görünmez olmayı kafasına koyar ve bunu üçüncü arkadaşına anlatır. Bunun mutlak siyahı keşfetmesiyle olacağına inanır. Siyah bütün ışığı yutacak ve görünmez olacaktır. Bunu anlatırken rakibi olana arkadaş gelir ve bu şekilde gölgeden kurtulamayacağını ve bu işin olmayacağını söyler. O da diğerine inat kimyasallar kullanarak insanı görünmezliği bulmaya çalışır. İkisi de başarılı olurlar ancak aralarındaki savaş sona etmemiştir.

Okunması gereken bir seri aslında Babil Kitaplığı serisi. En azından bu kitapta London hikayeleri okunmalı.

Kitap arkası

Jack Londonın dünyasında birbirine karşıt iki öğreti buluşmuş ve kaynaşmıştır. Yaşam mücadelesinde en güçlü olanın ayakta kalacağını savunan Darwinin öğretisi ve sonsuz insan sevgisi. Jack London tensel ve tinsel yaşamı son damlasına kadar tüketerek kırk yaşında öldü. Bu yaşamlardan hiçbiri ona tam anlamıyla doygunluk sağlamadı ve ölümde hiçin karanlık görkemini aradı. Bu kitap için yazarın yeteneğini ve yapıtlarındaki çeşitliliği kanıtlayan beş öykü seçtik. Okuyucu, Mapuhinin Evinin ancak sonlarına doğru gerçek kahramanın kim olduğunu fark eder. Hayatın Kanunu herkes tarafından doğallıkla ve saflıkla kabul edilen acımasız bir kaderi ortaya koyar. Yüz Karası işkence tehdidine maruz kalmış bir adamın korkunç bir oyun sonucunda kurtuluşunu anlatır. Midasın Müritleri anarşistlerden oluşan bir örgütün acımasız işleyişinin ayrıntılarını verir. Gölge ve Parıltı, görünmez olabilme gibi yazın sanatının eski motiflerinden birine yenilik ve zenginlik kazandırır.

-Jorge Luis Borges-

Çeviren: Fahri Öz, Mukadder Yaycıoğlu
Yayın Yılı: 1998
119 sayfa
3. Hm. Kağıt 12×22 cm
Karton Kapak
ISBN: 501409009
Dili: TÜRKÇE
Kitabevi: Dost Kitabevi

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: