Los Ojos de Julia / Julia’s Eyes

Son dönem izlediğim en iyi gerilim filmlerinden biri de Los Ojos de Julia. Korku diyemeyeceğim film için, yanından bile geçmiyor. Film de zaten korkutacak bölümlerde yok. Eğer ben gürleyen gökten, çakan şimsekten korkarım diyorsanız bu film korku yönünden de sizi tatmin edecektir.

Başarılı bur kurguya sahip Los Ojos de Julia. Filmin adından az çok konusunun ne ile alakalı olduğunu çıkarıyorsunuz . Ne alan söyleyeyim bende aklımda göz ile seyrettigim tüm filmleri canlandırdım ve filmi izlemeye başladım. Farklı ne olabilirdi ki? Bir ameliyat, görülen ölüler yada ölümler vs… derim ya hep işlemek önemli diye filmde. Aynı konulara farklı bakmaktı amacım. Ancak film beni bu konuda yanılttı hemde çok fazla yanılttı. Filmin konusunu daha doğrusu ayrıntıları anlatmayıp yüzeysel geçeceğim ki izleyecekler filmden benim aldığım zevki alsınlar…

Son dönem İspanyol Korku Sinemasının verdiği haz başka bir filmde yok. Tabi Araya Japon filmlerini sokmazsak. Gerçi onları doğu, diğerlerini batı diye değerlendirirsek, son dönem batıdan çıkan en iyi korku / gerilim filmleri İspanyollarda.

Her türlü gardımı alarak filmi izlemeye başladığımı belirtmiştim. Ancak film hiçte öyle gelişmedi. Filmin giriş sahnesi aklımda yeşil ışıklar yaksa da sonrası için kırmızı ışık yakmaya, en azından turuncuya çevirmeye yetti.

Julia astronomi mühendisidir. Bir gün yıldızları izlerken fenalaşır ve boğulduğunu hisseder. Aklına ikiz kardeşi Sara gelir birden ve kocası ile yola çıkarlar. Sara’yı aramakta ve ondan haber alamamaktadır. İki kardeş yaklaşık bir yıl görüşmemişlerdir. Bu süre zarfında Sara kör olmuştur. İşin ilginç tarafı bu körlük aileden gelen bir hastalıktır. Julia’da strese bağlı ataklarla yavaş yavaş kör olmaktadır. Eve geldiklerinde ise Sara’yı bir ipte sallanırken bulurlar. Polisler Sara’nın körlüğe dayanamadığı için kendini astığını söylerler. Julia’nın psikolog olan kocası Isaac da Sara’nın aynı sebepten intihar ettiğini söyler.

Ancak Julia ne polise ne de çok sevdiği kocasına inanır. Isaac ise bu fikri Julia’ın aklına sokmak istemektedir yoksa aksi taktirde bir stresle Julia’da görme yetisini kaybedecektir. Ancak Julia bunla inanmaz, ona göre kız kardeşinin ölümü intihar değildir. Etrafı izlerken bazı soru işaretleri aklını kurcalar. Kocasından habersizce olayın üstüne gitmeye başlar. Ancak Sara’nın son bir yılına dair hiç bir bilgisi yoktur. Sara’nın görüştüğü komşusuna gider. Yaşlı kadın da Sara’yı ile uzun zamandır görüşmemiştir. Ona görme özürlüler için olan bir gruptan bahseder. Julia soluğu burada alır. Kadınlar konuşurken duyar ki Sara’nın bir sevgilisi vardır. Burada onu takip eden birini de kovalayınca iyiden iyiye haklı olduğunu düşünmeye başlar. Julia’ya kimse mantıklı bir açıklama yapamaz. Ne komşular, ne ortak doktorları ne de polis. Olayların üzerine gittikçe Julia yeni şeyler öğrenir. Tabi bu esnada küçük ataklar geçirmiş sonu kör olmaya kadar gitmiştir.

Film tabiki bu kadar değil. Ayrıntılı senaryosu, başarılı kurgusu ile film kendini izlettiriyor. Her dakikada doğa üstü ve gerçekliğe kayan kurgu ile insanı köşeye sıkıştırmayı başarmış. Oyunculuk oldukça başarılı. Filmin hikayesi, kurgusu bir yana filmi zlettiren de abartısız ve taşmayan oyunculuğu.

Film, görsel açıdan uygun zaman kollanarak çekilen fotoğraf karelerinin bileşkesi gibi. Her biri ayrı bir etki bırakıyor insanda. Filmin atmosferleri çok başarılı. Dış mekanlarda grimsi, mavimsi tonlar, iç mekanlarda ise sapya renkler mevcut. Bu tonlamalar filmin içine girmemize yardımcı olmuş. Filmde bulunan klasik ama küçük ayrıntılar oldukça başarılı kullanılarak yönetmen karakterlerin bütün duygularını başarılı bira şekilde vermeyi başarmış.

Julia kör olduktan sonra Julia haricinde kimsenin yüzünü göremememiz, hem onun yaşadığı duyguyu bize hissettirirken hem de kurguya ait karakterin varlığından şüphe etmemize yarıyor. Yani bir nevi bir taşta iki kuş vurmuş gibi. Arıca görüyoruz ki aslında insan için güvenli hiç bir yer yok. Hele hele kör olunca hiç yok. Bunu da yönetmen aklımız kazıyor resmen.

Sonuç olarak başarılı bir film Los Ojos de Julia. Son dönemde çıkan korku gerilim filmleri arasından başarı ile sıyrılıyor. Film bazı konuların toplaması gibi gözükse de, başarılı bir kurgu, oyunculuk, görsellik, yönetim ile izlettiriyor. Türünün meraklılarına kesinlikle tavsiye ederim.

Yönetmen: Guillem Morales

Senaryo: Guillem MoralesOriol Paulo

Oyuncular:

Belén Rueda
Julia / Sara
Lluís Homar
Isaac
Pablo Derqui
Iván
Francesc Orella
Dedektif Dimas
Joan Dalmau
Créspulo

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1512685/

http://www.losojosdejulia.es/

One comment

  1. Pingback: Buralarda yokken... İzlediklerim-2 - Kişisel Depresyon Anları

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: