Lovely Molly

The Blair Witch Project ile kendini tanıtan senarist yönetmen Eduardo Sánchez‘in son filmi Lovely Molly. Tabi haliyle ilk filmi ile orantılı olarak bu filmde de aktüel kamera kullanımını görüyoruz. Hikayemiz klasik bir perili ev hikayesi. Aslında bize bekleneni de vermiyor.Gerilim korkudan çok karşımızda sürekli ağlak bir kadın gördüğümüzden filmi dram olarak izlesek daha iyi diyoruz.

Hikaye alışıldık demiştim. Film Molly ve Tim’in evlilik törenleri ile başlıyor. Bu sahnelerin gereksiz ve uzun olduğunu baştan belirtmek isterim. Filme de herhangi bir katkısı yok. Molly ve Tim evlendikten sonra, Molly’nin babasından kalan ve Molly’nin çocukluğunun geçtiği eve taşınırlar. Tim kamyon şoförü olduğu için vaktinin büyük çoğunluğunu yolda, evden uzakta geçirmektedir. Ancak Molly evde garip şeyler olduğunu hissetmeye başlar.

Film çoğu zaman anlık ilerlediği için karakterler hakkında pek bir şey öğrenemiyoruz. Film ilerlerken eskiden Molly’nin uyuşturucu bağımlısı olduğunu ve tedavi gördüğünü öğreniyoruz. Ancak bu evden uzun süre ayrı kalması uyuşturucu kullanma sürecinin bu evde olduğuna dair ayrıntısızlıklar izleyicinin ne olup bittiğini kavramasında zor anlar yaşatıyor. Molly’nin diğerlerinden yardım istememesi de cabası. Sürekli sabit şekilde durması, yaratığın gelip gelmediğini hissedemememiz filmin can sıkıcı kısımları.

Filmin gizem boyutunu da Molly’nin ölmüş babası üsleniyor. Adamın atlara merakı vardır ve her yer at resimleri ile doludur. Molly’nin bu resimlerdeki at kafalarını babasının kafası olarak resimlere yapıştırmasına anlam veremedim. Birde kilerin tavanında gömülü olan, at ölüleri var. Yani filmde bir çok anlamsız iç içe. Ve bu işi yapan ölü baba gibi de gözükse geçmiş hakkında hiçbir ayrıntı vermeyen hikaye ne olup bittiğini anlamamamızı sağlıyor.

Filmi görsel olarak beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Aktüel kamera ve standart olarak sabit kamera kullanılmış ama nabza göre şerbet vermeyen kamera açıları da tatmin edici değil. Sakin ilerleyen filmde elbette korkutacak unsur ses olacaktır. Ancak burada da sesin iyi kullanıldığını söyleyemeyeceğim. Oyunculuğa geldiğinde Molly’e düşen görev çok büyük. Filme göre tam bir karakter oyunculuğu sergilemesi gerekiyor ama bunu becerememiş dersem yalan söylemiş olmam. Genel olarak oyunculuklar tatmin etmiyor.

Özetlemek gerekirse, kurgu ve hikayede boşlukları ve açıkları olan, insanı içine çekmekten çok filmin dışına iten bir yapısı var Lovely Molly’nin. Filmin ne dram ne de, korku, gerilim yönü başarılı. Açıkçası film beni tatmin etmedi. Ama gördük ki ikincisi çekilecek bir şekilde final yaptı. Çok vaktim var diyorsanız izleyin.

Yönetmen: Eduardo Sánchez

Senaryo: Eduardo SánchezJamie Nash

Oyuncular:

Johnny Lewis
Tim
Alexandra Holden
Hannah
Lauren Lakis
Lauren
Gretchen Lodge
Molly
Ken Arnold
Samuels
Todd Ryan Jones
The Demon

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1707392/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?