Ma mère

Fransız yazar, sosyolog, antropolog ve filozof Georges Bataille‘ın aynı isimli kitabından uyarlanmış Ma mére. Öncelikle kitabı okumadığımı belirtmeliyim ancak basit bir uyarlama olduğu gerekli özenin verilmediği filmi izlerken belli oluyor. Filmde karakter psikolojileri kesinlikle yansıtılamamış. Buna rağmen eksikler, çarpıcı ilişki sahneleri ile, ahlak kavramının ihlali ile bir yere getirilmeye çalışılmış. Yani bir savı bir düşünceyi yansıtmaya çabalayan bir roman (düşüncem bu şekilde) erotik bir  filmden öteye geçmemiş.

Senaryo gayet karışık izlenmiş. Filmin Fransız sanatsal filmlerine özgü durağanlığı bu filmde de var. Ancak bu film izlenebilirlilik oranını düşürüyor. Filmi ayakta tutan filmin seks sahneleri. Filmi izlenebilir kılan en büyük öğede Isabelle Huppert gibi usta bir oyuncudan izlediğimiz oyunculuk. Ancak filmde bir samimiyetsizlik var. Ne yaparsanız yapın filmin içine giremiyorsunuz. Sanki o samimiyetsizlik oyuncular arasında da var ve bu da göze batıyor.

Ahlak polisi olmadığım için filmin ahlaki boyutunu yatırmayacağım masaya. Sonuçta yansıtılmak istenen, noktaların başarı ile yansıtılamadığını gördüğüm bir film Me mére. Senaryoda bir çok kopukluk ve açık bulunmakta. Diyaloglar bilinçsizce ve havada kalmış. Bu sebeple film benim gözümde ünlülerin oynadığı erotik bir filmden öteye gitmiyor. Filmi sansasyonik yapan ise aslında kitabın gölgesinde yeşermesi… Yoksa film o duyguyu bile vermiyor bize…

Pierre, büyükannesiyle birlikte yaşamaktadır. Yaz tatillerinde ise anne-babasının yaşadığı Kanarya Adaları’ndaki yazlıklarına gider. Oraya vardığında ise aslında anne ve babasının mutlu eş çizgisinden çıktığını ve birbirlerinden nefret ettiklerini fark eder. Pierre, babası ile iyi anlaşamamaktadır. Paylaşacakları ve birbirleri hakkında hiç bir bilgileri de yoktur. Ancak annesi Hélène ile iyi anlaşmaktadır. Pierre,babasını trafik kazasında kaybettiği zaman onla ve ailesi ile olan gerçekleri öğrenir.


Babasına olan antipatisi sebebi ile Pierre annesine tarifsiz bir yakınlık ve saygı duyar, na göre babası annesine haksızlık yapmış ve onu aldatıp cehennem hayatı yaşatmıştır. Ancak aslında annesinin alkol ve seks içinde yaşayan bir fahişe olduğunu öğrenir. Bu durum aslında kadını onun gözünde düşürmez. Üstüne üstelik gözünde büyütürde. Hélène de oğluna karşı, ailevi bağların sınırlarını zorlayan bir yakınlık hissetmeye başlamıştır.


Bir süre sonra Pierre annesi ile birlikte dışarıya çıkmaya başlar. Hélène oğluna hayattakü tüm uçları ve seksin en iyisini yaşatmak için metresi ve arkadaşı  Réa ile tanıştırır. Réa, Pierre’i toplu seks partileri ile yaşanabilecek en uç noktadaki sadist bir ortamın içine atar. Ancak genç adamın duyguları o kadar karışıktır ki, sutanç, cinsel zevkler, tiksinme, saygı, korkaklığın arasına sıkışır. Hansi adında genç bir kız ile  duygusallığı tadar ancak, içindeki sırtınalar kararsızlığını dahada arttırır.

Filmde final biraz şaşırtıcı bitiyor. Isabelle Huppert‘i son dönemde bu tarz filmlerde çok görmeye başladık. Oyunculuğunun ardına saklanan bir maske gibi… Sıkıcı, sansasyonel bir film… Her bünyeye hitap etmeyebilir…

Yönetmen: Christophe Honoré

Senaryo: Georges Bataille (kitap)Christophe Honoré

Oyuncular:

Isabelle Huppert Hélène

Louis Garrel Pierre

Emma de Caunes Hansi

Joana Preiss Réa

Jean-Baptiste Montagut Loulou

Dominique Reymond Marthe

Olivier Rabourdin Robert

Linkler:

http://www.mamerethemovie.com/

http://www.imdb.com/title/tt0381392/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?