Machete

Şimdi film anlatımını nasıl yapmak lazım bilmiyorum. Öncelikle filmi sadece B-movie severlerin beğeneceğini söylemem gerek. Tabi B-movie hayranları baş rolde Danny Trejo ismini duyunca daha da heyecanlanacaklardır. Burada Ethan Maniquis, Robert Rodriguez ikilisini ayakta alkışlamak lazım çok başarılı bir iş çıkarmışlar. Filmin her dakikası heyecan, her dakikası aksiyonla geçiyor.

Machete elemanın elini koparır ve ateş eder. Duruma kendi de şaşırmıştır.
İşte filmin en baba sahnesi sizce devamında ne olacak?

Bir b-movie’den beklenen her şey var. Vahşet, kan, acımasız katiller, güzel kadınlar, anlam verilemeyen sahneler… Her biri de olması gerektiği gibi 80’lerden kalma gibi çıkıyor karşımıza. Tabi filme giydirilmiş siyasi düşünce hem işin eleştirel boyutu dozajı hikayeye, olaylara, sahnelere o kadar iyi yedirilmiş ki, mesajını da arada veriyor.

Elbette bağırsak çıkıyor ve pencereden aşağıya sallanarak çakmaya yarıyor…
Keşke her yaralıya yardım eden böyle olsa…

Evet aslına bakıldığında B-movienin nasıl olmasını gerektiği konusunda tartışmalar olabilir ancak bu film onun yerini tutuyor. Oyuncu kadrosuda oldukça göz dolduruyor. Aslında bu kadro içerisinde bir kendi başına hareket eden ve hani nasıl derler rolünü kıvıramıyormuş gibi diğerleri arasında sırıtan Danny Trejo var ama ona da olan saygımızdan dolayı susuyoruz.

meraklı polisimiz…
çalışmak ne güzel bir şey…

Filmde birçok ünlü oyuncu bulunmakta. Hiç çekene, oynayana bakmadan filmde bu kişileri görmek, insanı heyecanlandırıyor.  Jessica Alba, Michelle Rodriguez, Steven Seagal, Lindsay Lohan ve Robert De Niro. Bu kadroyu bir arada filme arada dahil olup birden çıkan karakterlerse cabası. Filmde şaşırtmacalar mevcut. Bu da filmi eğlenceli kılıyor.

düşmanın karısı ve kızı… ne olduğunu hiç sormayın…
işte lider bir savaşçının selamı…
senatörde oyuna gelmiş anlaşılan…
hedef olup olmama arasında kararsızım…

Film ABD ve Meksika sınırında geçiyor. Meksika’dan kaçak yolla ABD’ye geçiş yapan yabancılar ı ve onların kaçmasına yardımcı olan şebekeyi anlatmakta. Diğer taraftan ABD yönetimindeki resmi şebeke ise yabancıların ülkeye girmemesine engel olmaktadır. Tabi bu güzel yollarla olmaz.

işte kahraman burada belli oluyor… uçan motosiklet…
ve zafer çığlıkları…

Eskiden ABD ajanı olan Machete Cortez derin devletin oyununa gelir ve işi bırakır. Daha sonra normal bir hayat yaşamaya başlar. Günün birinde birisi ömrü boyunca kazanamayacağı parayı önüne koyar ve senatörü öldürtmek ister. Machete Cortez bunu kabul eder. Amerika’da başkalarını istemeyen bu başkana suikast düzenler. Machete Cortez olayı gerçekleştireceği anda bir komplonun içerisinde olduğunu anlar. Bu seçim propagandasından başka bir şey değildir. Machete parayı alarak bunu alarak şebekeye verir. Tabi olaylar gelişir sonrasında ise aslında bir piyon olduğu ortaya çıkar.

Yönetmen:

Ethan Maniquis, Robert Rodriguez

Senarist:

Robert Rodriguez, Álvaro Rodríguez

Oyuncular:


Danny Trejo
Machete Cortez

Robert De Niro
Senator John McLaughlin

Jessica Alba
Sartana Rivera

Steven Seagal
Torrez

Michelle Rodriguez
Luz

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0985694/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: