Madeo / Mother

İşte biz neden böyle filmler çekemiyoruz dedirten bir Kore yapımı daha karşımızda. Yönetmen koltuğunda yine aklımıza kazınan Joon-ho Bong var. Artık kendisine iyiden iyiye bağlanmaya başladık. Film aldığı ödüller ve tepkilerle de dünya çapındaki kalitesini gözler önüne seriyor. Doğrusunu söylemek gerekirse ben bu filmi bir Türk filmi edası ile izledim. Çünkü anlatılan hikaye, mekanlar bize ve bizim kültürümüze o kadar uyuyor ki bunu biz yapmışız diye düşünüyor insan.

Film baktığımızda bizden farklı bir şey görmüyoruz ancak biz böyle filmler yapamıyoruz acaba bunun nedeni nedir diye soruyorum kendime. Özenti olmamızdan kaynaklı mı yada neye özeneceğimizi bilmememizden kaynaklı mı iki arada bir derede kaldım. Film her yönü ile ders olacak şekilde. Keşke diyorum söyle akılcı bir senaryo ile çıksaydı karşımıza Yavuz Turgul “Av Mevsimi”nde.

Oldukça başarılı bir film demiştim. Tabi film her şeyi ile başarılı. Ana hattıyla film anne ile oğlu arasında geçenleri anlatıyor. Ancak güzel kurgu filmi son dakikasına kadar merakla izlettiriyor bize. Yoon Do-joon akıl sağlığı çok yerinde olmayan bir gençtir. Tabi bunun sebebini de görüyoruz filmde. Bunun olma sebebi de annesi. Vicdana azabı mıdır artık bilinmez kadın Yoon Do-joon’un üzerine aşırı derecede düşer ve çocuğunu da sürekli karakoldan toplar.

Yoon Do-joon yine bir olayın akşamında yakın arkadaşı ile buluşmaya gider. Ancak çocuk gelmez. Yoon Do-joon yaşından dolayı kanı da kaynamaktadır. O gece çok fazla içer ve eve geçer. Eve giderken ise önünde bir kız vardır. Eve gider annesinin yanına yatar uyur. Ertesi gün bir evin çatısında genç bir kız cesedi bulunur. Tüm deliller ise Yoon Do-joon’u gösterir. Yoon Do-joon ise o gece hakkında hiç bir şey hatırlamamaktadır. Zaten aklı gidip geldiğinden hatırlamaması da normal bir şey.

Tabi annesi oğlunun cinayet işlediğine inanmaz. Bunu kanıtlamak içinse olayları kendisi araştırmaya başlar. Tüm izleri takip eder. O gece olan olayları, orada olanları herkesi bulur araştırır. Oğlunu kurtarmak için en iyi avukata gider. Ancak onunda para gelmeyeceğini bilmesi yüzünden davayı sallaması kadının olaylara daha iyi eğilmesini ve olayları çözmesini anlatır. Kadın olayları çözer çözmesine ancak bir tesadüf müdür, yoksa bir yanılgı mıdır içimizde kalır. Tabi burada kadının yaptıkları haklı mıdır o soruyu da soruyoruz? Film insanı kendine öyle bir bağlıyor ki aslında biz filmi dışarıdan izlerken bir yandan anne yerine koyuyoruz kendimizi, bir yandan da tarafsız bakıyoruz olaylara. Derin bir konu ve karmaşa çıkıyor karşımıza…

Kesinlikle çok başarılı ve Kore sinemasının yüz aklarından olan bir film. Yani gönül rahatlığıyla diyebilirim ki En iyi Kore filmleri listesine yeni bir film daha eklendi. Görsellik, oyunculuk, çekimler, kurgu her şey tek kelime ile mükemmel. Kesinlikle tavsiye ettiğim yapımlar arasında…

Yönetmen: Joon-ho Bong

Senaryo:

Eun-kyo Park
Joon-ho Bong
Wun-kyo Park

Oyuncular:

Hye-ja Kim Anne
Bin Won Yoon Do-joon

Ku Jin Jin-tae

Je-mun Yun Je-mun

Mi-sun Jun Mi-sun

Young-Suck Lee Ragman

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1216496/

Yorumlar

“Madeo / Mother” için 2 yanıt

  1. La Fea avatarı
    La Fea

    Sonuna dair ters köşeye yatırıyor diye bir şey duymasaydım, filmden daha fazla keyif alabilirdim. Şaşırtmadı beni. Ne giriş, ne gelişme, ne de final. Yine de güzeldi tabii. Tavsiye ederim.

  2. kişisel depresyon anları avatarı

    Filmleri benim gibi izlemen lazım. At gözlüğü takarak. Ne okuyor ne konuşuyor ne görüyorum. Hatta yönetmenine oyuncularına bile bakmıyorum. Yoksa bu devirde başka türlü alınmaz filmlerden zevk…

Siz ne düşünüyorsunuz?