Magic Mike

Steven Soderbergh‘den beklemediğim bir film karşıma çıktı desem yanılmış olamam. Ödül almalık bir festival filmi edasındaki film açıkçası beni pek fazla tatmin etmedi. Bunun sebebini striptizci erkekler olması olarak değerlendirecekler olabilir ama baştan söylemeliyim ki sebep bu değil. Filmde beni tatmin etmeyen bir şeyler vardı. Sanki film onlarca erkeğin içinde bir kadın filmi gibiydi. Tabi bunu striptiz kısımlarını düüşünmeden söylüyorum.

Karakterler ve yaşanan olaylar, yani hikaye kurgu oldukça basit. Filmin her dakikası ben sanat filmi yapıyorum diye haykırıyor ve birden bire yapılan final “e şimdi” demeden bırakmıyor insanı. Oyunculuklar çok iyi değildi diyebilirim, hikayedeki sıradanlık cümlelere de yansımış ve yüzeysel tatmin etmeyen diyaloglar çıkmış ortaya.

Film bizim anlayacağımız dilde kader kurbanı olan Mike’ın hikayesini anlatıyor. Sahne adı Magic Mike olan adam gündüzleri normal işlerde çalışırken, geceleri de bir striptiz kulübünde çalışmaktadır. Mike hayalindeki meslek olan el yapımı ilginç mobilya tasarımcılığı için yer açma amaçlı para biriktirmektedir. Bu sebepten dolayı striptize de devam etmektedir. Gerçi yaptığı işten de pek şikayetçi sayılmaz.

Günün birinde gündüz çalıştığı bir dam onarma işinde genç bir çocuk ile tanışır. Akşam tesadüfen onu barda görür. Kızların çocuğa olan ilgisini de görünce onu alır striptiz kulübüne götürür. O da orada işe başlar. Bu arada çocuğun hemşire olan ablasıyla da tanışır.

Genç çocuk başını belaya sokunca bundan kendini sorumlu tutan Mike ister istemez onu kurtarır. Bu sırada onu suçlayan çocuğun ablası da gerçekleri öğrenir. Film ilk yirmi dakikadan sonra tempoyu düşürürken sıradan bir romantik komediye dönüyor ve Mike ile çocuğun ablası arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Bir çok filmde gördüğümüz hayat kadını hikayelerinin erkek versiyonu olarak çıkıyor film karşımıza. Ufak tefek sosyal eleştiriler de filmde kapıyı aralıyor ama tatmin edici bir boyutta değil.

Özetlemek gerekirse beni tatmin etmeyen bir film olmuş, Magic Mike. Sıkıcı ve ne anlatmak istediğine tam anlamıyla karar verememiş. Bir çok nokta havada kalmış. Kaslı erkeklerden hoşlanan bayanların memnuniyetle izleyebileceği bu bağlamda görsel olarak tatmin olabilecekleri bir film. Yoksa yanına yaklaşmaya gerek yok.

Yönetmen: Steven Soderbergh

Senaryo: Reid Carolin

Oyuncular:

Matthew McConaughey
Dallas
Channing Tatum
Magic Mike
Olivia Munn
Joanna
Alex Pettyfer
Adam
James Martin Kelly
Sal
Cody Horn
Brooke
Reid Carolin
Paul

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1915581/

Yorumlar

“Magic Mike” için 2 yanıt

 1. tarih84 avatarı

  Matt Bomer ilgimi çektiği için filme baktım. Normalde pek ön yargı taşımasan da fragmanlar bana bak biz çıplağız ve çekinmiyormuş gibi yapıyoruz ne de güzel kaslarımız var alkışım nerede der gibiydi. Matt ahh Matt zaten Gay olduğunu açıkladım bu filmden sonra nasıl toparlayacaksın dedim:(

  Şimdi sizin de yorumunuzla hiiç izlemeyyim dedim vakit kaybı demekki.

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı
   Kişisel Depresyon Anları

   Belirttiğim gibi striptiz dışında pek fazla bir şey vermiyor. Yine de izleyip izlememe fikri size kalmış.

Siz ne düşünüyorsunuz?