Magnifica presenza / Şahane Misafir

Ferzan Özpetek’in son filmi Magnifica presenza ve gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki onun en zayıf filmi. Klasik Ferzan Özpetek öğeleri var filmde son dakikasına kadar film kendini izlettiriyor ama filmin hikaye tarafı oldukça zayıf. Karakterler bu kez tam oturmamış. Zorlama karakterler ve gereksiz hikayeler görüyoruz.

Filmin ana karakteri Pietro. Pietro kendi evini tutmuş bekar bir erkektir. Kuzeni Maria ile evini yerleştirir. Maria gittikten sonra evde garip şeyler olmaya başlar. Evde konuşma sesleri duyar ve bazı insanlar görür. Kafayı yemeye başladığını düşünür. Ama gördükleri gerçektir. Evde bir grup hayalet yaşamaktadır ve bunlar Pietro’dan kendilerini oradan çıkarmalarını ister.

Pietro onlara yardımcı olmaya çalışırken kendi hayatı ile de yüzleşir. Bir kez birlikte olduğu adama platonik olarak aşıktır ve onun peşinden koşar bir nevi sapıklık yapar. Evine geldiği gün de adam ona olan nefretini kusar. Film hayaletlerin gerçekle yüzleşmeleri ile son bulur.

Filmin en düşük ve gereksiz sahnesi Pietro’nun platonik aşkı ile olan buluşmasıydı. Ana hikaye ile alakasız herhangi bir bağlantı kuramadım. Ev içerisindeki hayaletlerin bu duruma neden geldiğine olan merak filmi izlettiren tek sebepti. O da açıkçası pek fazla ayrıntılı düşünülmemiş. Karakter derinlikleri hiç yoktu. Yan karakterler de aynı şekilde bir ok yerde gereksiz olarak kullanılmış. Kafede bulunan kadınlar bir şey verecekmiş gibi orta gezinirken  birden bire kaybolmaları gözüme çok battı.

Görüntüler yine çok iyiydi ve müzikler de. Hikayenin işlenişi, kurgulanması oldukça başarılıydı. Her zamanki gibi Ferzan Özpetek farkı hissediliyordu. Film bir sinem filminden çok tv filmi tadındaydı. Keyifle izleniyor ama çok fazla bekleneni karşılamıyordu. Tabi bizim açımızdan merak dilen kısım filmde Cem Yılmaz’ın olmasıydı. Açıkçası onun varlığı filmi değiştiren bir öğe değildi. Oldukça sıradan bir karakter ve oyunculuk gördük. Sanıyorum Ferzan Özpetek, Cem Yılmaz’ın Yahşi batıdaki karakterinden etkilenerek bu karakteri yaratmış.

Özetlemek gerekirse, keyifli izlenilebilir bir film var karşımızda. Ferzan Özpetek filmleri içerisinde en düşüğü olabilir ama yine aynı izlenim keyfini veriyor insana. İzlerken dakikaların nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Ferzan Özpetek’in olmazsa olmazları da bu filmde mevcut. Müzikler yine Sezen Aksu ağırlıklı ve itina ile seçilmiş. Keyifle izlenebilir.

Yönetmen: Ferzan Özpetek

Senaryo: Ferzan ÖzpetekFederica Pontremoli

Oyuncular:

Elio Germano
Pietro
Paola Minaccioni
Maria
Beppe Fiorello
Filippo Vemi
Margherita Buy
Lea Mami
Bianca Nappi
Mina
Andrea Bosca
Luca Veroli
Cem Yilmaz
Yusuf Antep

One comment

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: