Maleficent

Malefiz oldukça başarılı bir film. Hikayesi uyarlaması oldukça başarılı ancak yönetim için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Film başka yönetmenlerin elinde daha iyi bir hale gelebilirdi ancak bu haliyle de eğlenceli ve başarılı bir film. Aslında filmin yönetmeni Robert Stromberg‘i bir çok filmden tanıyoruz. Ancak bu isim filmlerdeki özel efektçi (ne desem bilemedim) olarak karşımıza çıkıyor. Bu da tabi Robert Stromberg’in ilk yönetmenlik deneyimi oluyor. Tabi gösel efekt anlamında bu film bu isme emanet edilebilirmiş ama yönetmenlik bakımından edilmeli miymiş pek emin değilim.

Film bildiğimiz Uyuyan Güzel’in hikayesinden uyarlanma. Tabi bu kez hikayeyi uyarlamak yerine hikayedeki kötü büyücünün neden büyüyü yaptığına odaklanmışlar ve bence bu çök güzel bir düşünce olmuş. Eh tabi aslında hikaye bize farklı bir şey anlatmıyor ama bu yapıda bir hikayenin de farklı bir şey anlatmasını beklemeye gerek yok.

Hikaye Uyuyan Güzel’deki kötü büyücüyü anlatıyor dedik. Tabi neden kötü olduğuna da değinilmiş. Malefiz küçük bir kızken kendisi gibi büyülü yaratıkların yaşadığı ormanın bekçiliğini yapmaktadır. Bu ormana insanlar girmemektedir ve bu ormandan da yaratıklar dışarıya çıkmaz. Günün birinde, Stefan adında yaşıtı küçük bir çocuk bu ormana gelir. Küçük Malefiz’de Stefan’dan hoşlanır onunla iyi bir arkadaş olur. Zaman geçtikçe Stefan ziyaretlerini daha da seyrekleştirir. Gözünü de iktidar hissi bürümüştür. Yıllar sonra bir gün Stefan gelince Melefiz ile yine eskilerdeki gibi sohbet ederler. Ancak sabah uyandığında ise kanatlarının kesilmiş olduğunu görür. Yıllarca bunun intikamı ile yanar tutuşur.

Stefan ise Malefiz’in kanatları yardımıyla hiç kimsenin yapamadığını yaptığı için iktidara gelmiştir. Ancak Malefiz korkusu onda bir paranoyaya da sebep olmuştur. Stefan’ın ilk çocuğu olduğunda bütün herkesi kutlamaya çağırır bir tek Malefiz dışında. Malefiz de intikam için bu partiyi seçer ve oraya gider. Tabi korkuya mal olan Malefiz orada küçük kıza büyü yapar. Öyle bir büyü yapar ki kendisi de bozamaz. Küçük kız ergenliğe gelince eline bir iğne batacak ve uykuya dalacaktır. ta ki gerçek aşkı onu öpene kadar.

Stefan bütün iğneleri toplatır. Kızını her şeyden uzak bir yere yerleştirir göz kulak olsun diye yanlarına da üç peri bırakır. Kız büyüyünce bir şekilde Malefiz ile tanışır ve onunla arkadaş olur. Malefiz küçüklükten beri kızı izlemektedir ve onunla bir bağ oluşturur. onu sevmeye korumaya başlar.babasının hatasını çocuğun çekmesini hazmedemez ama büyüyü de bozamamaktadır. Onun için yakışıklı bir prens aramaya başlar bu kez. Onu gerçekten sevebilecek.

Tabi Malefiz küçük kız için bir şeyler yapmaya çalışırken, iyice paronayaklaşmış Kral Stefan Malefiz’i sıkıştırır. Melefiz ise bu kez kendini korumak için şiddet kullanmak zorunda kalır.

Filmin finali de şaşırtıcı olmuş. Film boyunca prens o mu bu mu derken aslında gerçek sevginin nereden çıkacağının belli olmadığını gösteriyor film bize. Filmin işlenişi kurgusu oldukça iyi. Görsel olarakta tatmin edici. Oyunculuklarda güzeldi. Angelina Jolie karaktere iyi uymuş. Yani kötü kraliçe rolü iyi oturmuş. Yüzündeki o soğukluk istenilen etkiyi veriyor. 

Özetlemek son dönem Disney’in yaptığı en iyi yapımlar arasında. Keşke yönetim için daha tecrübeli bir isim seçilseymiş. Yinede iyi bir başlangıç yapmış oldu bu vesile ile.

Yönetmen:  Robert Stromberg

Senaryo: Linda Woolverton, Charles Perrault (Uyuyan Güzel hikaye)

Oyuncular:

Angelina Jolie
Maleficent
Elle Fanning
Aurora
Sharlto Copley
Stefan
Lesley Manville
Flittle
Imelda Staunton
Knotgrass

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1587310/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?