Mandariinid / Mandalina Bahçesi

Bir süredir Gürcistan’a iş sebebi ile girip çıkıyorum. Tiflis sokaklarında bir sürü tiyatro, konser gösteri sahneleri görürken pek faza karşılaşmadığım şey sinema salonlarıydı. Tabi ki yok değil ancak sayıları sanki bana az geldi. En azından merkezde bir kaç tane olabilir diye düşünmüştüm. Tabi iki sinema salonu görüp ikisinde de Gürcü filmi göremeyince açıkçası Gürcü sinemasını merak etmeye başlamıştım. Televizyonda bir kaç dizi görüyordum ama tabi çoğuna anlam verememiştim. Bir de Gürcü kadınlarının genelde Türk dizileri izlediğini hesaba katarsak, zaten kısıtlı zaman içerisinde yaptığım ziyaretler Gürcü sineması hakkında pek bilgi edinmeme sebep olmamıştı. Festival kapsamında da Gürcü filmi görünce dayanamadım desem yeridir.

Film Gürcistan / Estonya yapımı. Filmin yönetmeni Zaza Urushadze. Yönetmen aynı zamanda filmin senaristi de. Ben genel olarak filmi başarılı buldum. Benim gibi bir aynı düşüncede olan bir çok kişi var ki film bir çok festivalden ödülle dönmüş.

Film aslında bakarsak bir savaş filmi. ben de savaş filmlerinden pek hazzetmem. Öyle bir ön yargıyla başladım diyebilirim filme. Ancak bir savaş filmi olmasına rağmen patlamalar, kan o kadar azdı ve yerindeydi ki film izlediğim en iyi festival filmleri arasında. Az karakter, az asker ancak filmdeki derin mana abartısız ve tarafsız sunulmuş hikaye filmin içine girmemi ve daha fazla zevk almamı sağladı.

Filmin hikayesi, kurgusu, diyalogları, kullanılan müzikleri, görselliği oldukça başarılıydı. Elbette bir baş yapıt değildi ama her şeyi ile film tatmin ediyordu. Abartılmayan doğal oyunculukları da cabası.

1992 yılında Gürcü-Abhaz Savaşı patlak vermiştir. Bu sırada nereden nasıl geldiklerine pek anlam veremeyip bu sebepten haritayı gezdiğim Estonyalılar yüz yıldır yaşadıkları bu köyü ve bölgeyi terk etmek zorunda kalırlar. Geriye ise köyün bir kaç yaşlısı kalır. Ivo, köyde mandalina kasası yapan bir marangozdur. Arkadaşı Margus ise hayatını mandalinalarına adamış bir mandalina yetiştiricisidir. Savaş dönemi olduğu için tabi ikisininde işleri iyi değildir.

Günün birinde evlerine yakın bir yerde karşı karşıya gelen Gürcü ve Abhaz birlikleri çatışmaya girer. Buradan bir Gürcü ve bir Abhaz yaralı olarak kurtulur. Ivo bu iki yaralı askeri evine alır ve onları iyileştirene kadar bakar. Ve onlardan ev içerisinde bir şey yapmamaları için söz alır. Tabi iki düşman aynı yerde birbirlerine diş bilerken bir yandan da içlerinde bulundukları savaşı sorgulamaya başlarlar. Tabi savaş ister istemez hepsini içine çeker.

Film dinsel ve milliyetçilik öğelerini dışlayarak sadece insan olmak üzerine yapılmış başarılı bir film. Düşük bütçeyle iyi filmler yapılabileceğinin de başlı başına kanıtı. Hikaye ne derin milliyetçilikle ne de arkada bırakılmış sevgili hikayesi ile bulandırılmış. Oldukça düz ve güzel bir hikaye. Son dönem izlediğim en iyi filmler arasında Mandariinid / Mandalina Bahçesi Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Üzerine fazla konuşmaya gerek yok.

Senaryo – Yönetmen: Zaza Urushadze

Oyucular:

Misha Meskhi
Nika
Giorgi Nakashidze
Ahmed
Elmo Nüganen
Margus
Raivo Trass
Juhan
Lembit Ulfsak
Ivo

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2643

http://www.imdb.com/title/tt2991224/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: