Manga Shakespeare: Bir Yaz Gecesi Rüyası

Bir süre ara verdikten sonra Manga Shakespeare serisine devam ediyorum. Sıradaki çizgi romanımız Bir Yaz Gecesi Rüyası. Böyle resmi tanıtıcı kıvamında girmişken konuya anlatmaya devam edeyim. Daha önce yazıları okumayanlar için tekrar edeyim adından da anlaşılacağı gibi Shakespeare hikayelerini manga haline getirmeye çalışmışlar. Yada çizgi roman desek sanki daha iyi olur.

Her hikaye için bir çizer yer alıyor bu çizgi dizilerde. Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın çizimini de Kate Brown yapmış. çizimleri sevdiğimi söylemeliyim. Biraz kadınsı duruyor ama, entrika boyutunun fazla olduğu ve işin içine cinlerin de karıştığı bir hikayeye iyi gitmiş. Metinler ise Richard Appignanesi tarafından seçilmiş.

Hikaye ise kısaca şu şekilde: Kral Theseus ve Hippolyta’nın düğün töreni hazırlıkları yapılmaktadır. Bu sırada Demetrius ve Lysander Hermia’yı sevmektedir… Hermia’nın ise Lysander’a aşıktır. Ancak Hermia’nın babası ise gelenek ve soyluluğundan dolayı damat olarak Demetrius’u seçmiştir. Hermia ya babasının dediğini kabul edecektir, ya öldürülecektir yada bir manastıra kapatılacaktır. Bu durumda Hermia ile Lysander bu Lysander Helena’ya bu kaçış planını anlatır. Helena Demetrius’a aşık olduğu için o da gider kaçacaklarını Demetrius’a anlatır. Demetrius ise planı bozmak için onların peşinden gider. Helena da ona katılır.

Bu sırada Periler kraliçesi Titania ve kralı Oberon  her şeyden habersiz Oberon’un kıskançlığı yüzünden tartışmaktadırlar. Oberon’un hizmetkarı eğlenmek için gariplikler yapmaktadır. Oberon Titania’yı cezalandırmak için göze konulan yeni bir aşk iksirini bulup getirmesini hizmetkarından ister. Bu arada Helena’nın Demetrius’a olan aşkını görür ve Demetrius’un gözüne de bu iksirden damlamasını ister. Ancak hizmetkarı yanlışlıkla Lysander’in gözüne damlatır iksiri ve Lysander’da Helena’ya aşık olur. Bu sırada Titania’da o sırada ormanda prova yapan amatör bir tiyatro grubundan birine aşık olur. Yalnız Oberon’un hizmetkarı bu adamı bir eşeğe çevirmiştir.

Kitap Arkası:

“Aşkın yolu hiçbir zaman düz olmaz,” diye yakınır Lysander, ama ne kadar haklı çıkacağının farkında değildir. Shakespeare klasiğinin manga çizgileriyle kaynaşması olan bu çarpıcı uyarlamada, dört genç Atinalı âşık ve amatör bir oyuncu grubu vardır. Modern Atina’nın bunaltıcı kısıtlamaları ile düzeninden hayal kırıklığına kapılan âşıklar, kalplerindeki arzuyu sadece ayın aydınlattığı, yaramaz cinlerle perilerin yurdu olan büyülü bir ormanda bulur. Kıskançlık ile bir aşk iksiri bir araya gelince ortalık karışır ve karakterleri romantik bir heyecan sarar.

Bir Yaz Gecesi Rüyası William Shakespeare’in çizgi uyarlaması olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare’in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.

Çeviren: Sabri Gürses
Yayın Yılı: 2010
208 sayfa
1. Hm. Kağıt
14,7×21 cm
Karton Kapak
ISBN:9789752897007
Dili: TÜRKÇE


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?