Manga Shakespeare: Fırtına

Serinin bir diğer çizgi romanı da Fırtına. ‘Fırtına’ Shakespeare’in veda oyunu olarak kabul edilir. Bu oyun Shakespeare’in veda oyunu olarakta bilinmektedir. Oyundaki Prospero karakteriyle kendini özleştirdiği de söylenir.

Eski Milano Dükası olan sihirbaz Prospero, kardeşi Antonyo’nun ihaneti sonucunda düklüğü elinden alınmış küçük kızı Miranda ile birlikte bilinmeyen bir adaya düşmüştür. Onun kaçışına arkadaşı yardım etmiştir. Prospero burada kızı ile birlikte 12 yıl yaşar. Bu adada bir ağaçta hapisden kurtardığı Ariyel adlı bir peri ve ölmüş bir cadın vahşi şekilsiz oğlu Kaliban ile karşılaşırlar. Prospero büyüleri sayesinde Ariyel’i kurtarır ve Kaliban’ı himayesine alır.

Düklüğünden edilmesinde kardeşine yardım eden Napoli Kralı Alonso ve kardeşinin bir düğün dönüşünde gemide olduklarını öğrenir. Ariyel yardımıyla bir fırtına çıkartarak gemilerin batmasına ve mürettebatın dağılmasına sebep olur. Ancak kimse ölmemiştir. Adaya düşen Napoli Kralının oğlu Ferdinand, Mirandaya aşık olur. Prospero kardeşi ve napoli Kralı Alonso’ya büyük bir oyun oynar ve suçlarını itiraf ettirir. Kral ve kardeşi ondan özür diler ve onlarla uzlaşır. Kızı Miranda’yı Ferdinand’la evlendirir, Ariyel ve Kaliban’a ise bağımsızlıklarını verir sağlar; sihirbazlığı bırakır yine Milano Dükası olarak geri İtalya’ya geri döner.

Manga’nın uyarlaması yine Richard Appignanesi tarafından, çizimler ise Paul Duffield tarafından yapılmış. Ben mi alıştım bilinmez ama çizgileri iyi bulduğumu söylemem lazım.

Kitap Arkası:

“Düşlerle aynı maddeden yapılmışız,” der sihirbaz Prospero. Düklüğü elinden alınmıştır ve kızı Miranda’yla birlikte ıssız bir adaya düşmüştür. Yıllarca sürgün kaldıktan sonra, onu kandıran kardeşini ve siyasi düşmanlarını aynı adaya kazazede olarak sürükleyen bir fırtına yaratır. Shakespeare’in özgün dilinin manga resimleriyle kaynaşması olan bu etkileyici uyarlama, insanlığı ikinci bir Karanlık Çağlara götüren 21. yüzyılın enerji krizinden sonraki bir zamanda geçmektedir. Teknolojiyi “büyücüler” hayatta tutar. Prospero’nun “sihri” kolayca kazanılan bir aşkı, kölelikten özgürlüğe geçişi ve sonsuz iktidar mücadelesini anlatır.

Fırtına, VVilliam Shakespeare’in çizgi uyarlaması olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare’in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta manganların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.

Çeviren: Sabri Gürses
Yayın Yılı: 2010
208 sayfa
1. Hm. Kağıt
14,7×21 cm
Karton Kapak
ISBN:9789752896314
Dili: TÜRKÇE


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?