Manga Shakespeare: III: Richard

Bir süredir Manga Shakespeare serisine ara vermiştim. Bahar dönemi mevsim geçişi malum okumayı da etkiliyor. Uzun romanlardansa böyle çizgi roman / manga okumak daha keyifli oluyor. Elimdeki Manga Shakespeare’ler de bitmek üzere zaten.

Hikaye gri İngiltere Kralığında geçiyor. İngiltere kralı ol olmak isteyen Gloucester Dükü Richard bu yolda yapmadığını bırakmaz. Richard karal olmak için düzenbazlık ve cinayetlerle yapmadığını bırakmaz. Kendine rakip olabilecek öz kardeşini bir oyunla öldürtür. İki yeğeninin cinayetini tasarlar ve onları öldürtür. Tahta gelme sebebini arttırmak ve kendini güzlendirmek için yeğeniyle evlenmeyi tertipler. Tabi bunun için kendi karısını zehirler. Tahtı tehlikeye düşünce, terör hükümranlığı bozulur ve kurbanlarının hayaletleri ona işkence etmek üzerine üşüşürler.

Tabi bir yerden sonra işer çığırından çıkar. Ne yapacağını bilemez. Yükselmek uğrunda ezdiği herkes ondan intikam almak için peşine düşer. Ölmesine vesile olanların hayaletleri bile.

Çizimleri oldukça beğendim. Gerçekten bir manga okuyormuş (uyarlama olduğu için bu şekilde kullanmak istedim) hissine kapıldım. Karakterler tam olması gerektiği gibiydi. Çizer bu kez Patrick Warren.

Kitap Arkası

“Bir hain olmaya kararlıyım” diye yemin eder, ingiltere Tacını ele geçirip Kral III. Richard olmaya niyetlenen kötü yürekli Gloucester Dükü. Shakespeare’in özgün dilinin manga resimleriyle kaynaşması olan bu etkileyici uyarlama, gotik bir karanlığa sahip ortaçağ ingiltere’sini anlatmaktadır. Düzenbaz, kışkırtıcı Dük krallık tarihinin en kanlı dönemlerinden birinde kandırmaca ve cinayetlerle tahta giden yolunu açmaktadır. Öz kardeşinin, iki yeğeninin cinayetini tasarlar, yeğeniyle evlenmek için kendi karısını zehirler. Tahtı tehlikeye düşünce, terör hükümranlığı bozulur ve kurbanlarının hayaletleri ona işkence etmek üzerine üşüşürler.

III. Richard, VVİlliam Shakespeare’in çizgi uyarlaması olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare’in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta manganların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.

Çeviren: Sabri Gürses
Yayın Yılı: 2010
208 sayfa
1. Hm. Kağıt 14,7×21 cm
Karton Kapak
ISBN:9789752896307
Dili: TÜRKÇE

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: