Manga Shakespeare: Julius Caesar

Manga Shakespeare serisi Julius Caesar’la devam ediyor. Bu kez çizimler, Mustashrik’e ait. Mustashrik çizimleri ile bizi, apokaliptik bir dünyaya götürüyor. İsimler orijinal. Sanıyorum ben en çok bu isimlere taktım. Yıllardır aklımıza yer etmiş isimleri bir anda değiştirmek zor gibi.

Ancak bu çizimleri biraz daha Julius Caesar’a yakışır bulduğumu söylemem lazım. Çizimler Amerikan olmasına rağmen Avrupa’ya yakınlığı bir nebze olsun karakterlerin aklımda oturmasına olanak sağladı. Çizimler de oldukça başarılıydı.

Julius Caesar’ı da bilmeyen yoktur ancak adet yerini bulsun kısa bir özet yapalım.  Caesar büyük bir askerdir. O kadar da katıdır ki halk onun diktatörlüğü altına girmeye başlar. Meclis ona büyük bir yetki verir. Ana onun düşmanı olan Cumhuriyetçiler, onu öldürmek için karar alır. Bu görevi de Caesar’a yakın olan Brutus ve Cassius gerçekleştirir. Tabi sonrasında devlet bir iç savaşa doğru sürüklenir.

Kitap Arkası

“Martın ortasında dikkat,” diye uyarır bir kahin, Shakespeare’in soylu ideallerin kan banyosuna dönmesini anlattığı bu klasik eserinde. Askeri başarılarla kibirlenen Caesar, halkın onun diktatörlüğünü kabul edeceğine inanır. Ama inançlı Cumhuriyetçiler Brutus ve Cassius onu öldürmeye karar verirler. Antony ve Octavius intikam almak isteyince içsavaş çıkar. Shakespeare’in metninin bu manga uyarlaması, olayı eski Roma’dan gelecekteki bir şehir-devlete, uzun süren demokrasi kurma mücadelelerinin ardından tiranlıkla karşı karşıya kalan bir devlete taşımaktadır.
Julius Caesar William Shakespeare’in çizgi uyarlaması olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare’in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini, öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.

Çeviren: Sabri Gürses
Yayın Yılı: 2010
208 sayfa
1. Hm. Kağıt
14,7×21 cm
Karton Kapak
ISBN:9789752897014
Dili: TÜRKÇE


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?