Manga Shakespeare: Othello

Shakespeare’in etinden sütünden faydalanmaya devam ediyoruz. Tabi bu tabir yerine toprağından, böceğinde mi demeliydim bilmiyorum ama son dönem trendi Manga Shakespeare.

Othello hikayesini bilmeyen yoktur. Ancak ben hatırlatayım: Orta yaşlı, iri yarı, başarılı bir komutan olan Othello, genç ve güzel Desdemona’ya aşık olur. Bu aşk karşılıklıdır. Desdemona’nın babası duruma pek sıcak bakmayınca iki sevgili kaçarak evlenirler. Bu sırada Othello, görev için Kıbrıs’a gider giderken yanında karısını da götürür. Ancak yerinde gözü olan sağ kolu Iago yavaş yavaş Othello’ya fitne toğumları eker ve ona karısının kendisini bir başkası ile aldattığını söyler. Aslında soğukkanlı olan Othello bu yalanlar karşısında deliye döner.

Mangayı Ryuta Osada çizmiş bildiğimiz Japon mangalarına çok yakın çizimler var, karakterler kuyruklu kulaklı insan karışımı. Ancak hikayeye (daha doğrusu isimlere) bu çizimleri uygun bulmadığımı söyleyebilirim. Hikayenin İngiliz izleri taşıması, çizimlerin Japon izleri taşıması benim çizgilere ısınmamı zorlaştırdı.

Ancak her şeye rağmen okumayan ve manga sevenler için güzel bir kitap.

Kitap Arkası

“Lordum, kaçının kıskançlıktan – yeşil gözlü.bir canavardır o…” Iago’nun hain uyarısı Othello’yu korkunç bir kuşku cehennemine götürür. lago’nun sözleriyle erdemli karısı Desdemona’nın ona ihanet ettiğine inanan Othello’nun soylu ruhunu karanlık kaplar. Ve bütün gerilimöykülerinde olduğu gibi, gece cinayetin vaktidir… Shakespeare’in ünlü trajedisinin bu fantastik manga versiyonunda, olaylar, Venedik’in hayali ve başka dünyalara ait karnaval atmosferinde başlar, insanların gerçek niyetlerini maskeler örtse bile, Othello’nun dramatik bir şekilde açığa vuran ürpertici duygularını gizlemek imkânsızdır.

Othello, William Shakespeare’in çizgi uyarlaması olan MangaShakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare’in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcınınsözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor. (kitapyurdun.com’dan alınmıştır.)

Çeviren: Sabri Gürses
Yayın Yılı: 2010
208 sayfa
1. Hm. Kağıt
14,7×21 cm
Karton Kapak
ISBN:9752896987
Dili: TÜRKÇE

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: