Manga Shakespeare: Romeo ve Juliette

Manga Shakespeare serisinin elimde son olan mangası da Romeo ve Juliette. Romeo ve Juliette’in hikayesini bilmeyen yoktur. Kısaca özetleyeceğim ama fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Hikayemiz bu kez Tokyo’da ve günümüzde geçiyor.

Birbirine düşman iki ailenin çocukları olan Romeo ve Juliette bir gün bir partide tanışırlar. Parti de Juliette’in ailesinin verdiği bir partidir. Romeo’da arkadaşlarıyla heyecan olsun diye bu partiye gider. Partide Juliette ile karşılaşır ve iki genç birbirine aşık olur. Romeo, Juliette’in düşmanların kızı olduğunu öğrenince partiyi terk eder ama gönlüne söz geçiremez. Gizli gizli buluşmaya başlarlar.

Bu sırada bir tartışma esnasında Romeo, Juliette’in kuzenini öldürür ve şehir dışına sürülür. İki aşık ayrı ne yapacaklarını şaşırırlar. Bu olayın üzerine birde babası Juliette’i zengin Paris ile evlendirmek isteyince işler iyice karışır. rahibin de yardımıyla bir oyun oynamaya çalışırlar. Ancak oyun istedikleri gibi gitmez.

Çizimleri Sonia Leong yapmış. Başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Ancak editör hikayeyi standart olan 196 sayfaya sığdırmak için bir çok ayrıntıyı es geçmiş ama yinede okunacak çerezlik bir manga Romeo ve Juliette.

Kitap Arkası

Tek aşkım tek nefretimden doğdu,” diyerek üzüntüsünü dile getirir, en ünlü aşk öykülerinden biri olan Romeo ve Juliet’in kahramanı Juliet. Klasik Shakespeare’in manga çizimiyle kaynaşması olan bu çarpıcı uyarlama, okurlara heyecan verecektir. Günümüzün modern Japonya’sında yaşayan iki genç aşık, birbirine düşman Yakuza aileleri olan Montague ve Capulet aileleri arasındaki tatsız kan davasının ortasında kalmıştır. Tokyo sokaklarında yaşanan şiddet, ihanet ve trajediye rağmen yasak aşklarını sürdürebilirler mi?

Romeo ve Juliet, William Shakespeare’in tiyatro oyunlarının çizgi uyarlamaları olan Manga Shakespeare dizisinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare’in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle bu büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırmaktadır.

Shakespeare’s Globe tavsiye eder.

“Manganın dinamik akışının Shakespeare’in olay örgüleriyle birleşmesi sayfaları bir solukta okumaya yol açıyor.”
-Independent, Pazar Eki-

Çeviren: Sabri Gürses
Yayın Yılı: 2010
196bsayfa
1. Hm. Kağıt 14,7×21 cm
Karton Kapak
ISBN: 9752896253
Dili: TÜRKÇE

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: