Manga Shakespeare: Venedik Taciri

Bir diğer Manga Shakespeare eseri de Venedik Taciri. Oyun Shakespeare’in en bilinen oyunlarından. Ancak iş mangaya gelince çok kırpılmış olduğundan dolayı ben bu kez pek zevk aldığımı söyleyemeyeceğim. Ana konular mangaya taşınmış ama biraz yetersiz olmuş gibi. Bu kez çizer Faye Yong. Çizgileri ve karakterleri beğendiğimi söylemeliyim.

Hikaye ise kısaca şöyle. Bütün gemileri açık denizlerde dolaşan ve nakit sıkıntısında olan Antonio, arkadaşı Bassanio’yu sevgilisi Portia’ya gönderebilmek için Yahudi tefeci Shylock’tan üç bin düka borç alır. Ancak zamanında Yahudi tefeciye hakaretler yağdırmıştır. Shylock ona borç vermeyi kabul eder. Ancak Antonio’nun borcu ödeyememesi halinde, vücudunun neresinden isterse oradan, bir kilo eti keseceğini senede ekletir.

Antonio’nun gemilerinin battığı haberi ulaşır. Antonio borcunu ödeyemez ve Shylock bir Hristiyan ile kaçan kızına olan intikamını da almak için senette olan hakkını arama yoluna gider. Tabi durum biraz garip olunca iş mahkemeye kadar gider. Duruşma sırasında Shylock’un kaba ve sert tavırları onun haklı olduğunu ispatlamaya yetmez. Antonio kendisini savunan genç bir avukatın zekası sayesinde kurtulur. Avukat ise, kılık değiştirerek mahkemeye katılan Bassanio’nun sevgilisi ve miras sahibi bir genç kız olan Portia’dır.

Portia senette sadece et yazıldığını, kan akmaması gerektiğini savunur. Shylock, tek damla kan akıtmadan hakkı sayılan eti almalıdır. Eğer kan akarsa, bir Hristiyan’ın kanını akıttığı için Shylock’un tüm mal ve mülküne el konulacaktır. Sonunda Shylock, hakkından vazgeçer. Fakat bu sefer de bir Hrıstiyanın canına dolaylı yoldan kasdetmekten mallarına el konur, hayatı ise Antonio’nun merhametine bırakılır. Antonio ise Shylock’u Hristiyan olması şartıyla bağışlar.

Kitap Arkası

Zengin bir mirasa sahip olan Portia’yla evlenmek isteyen Bassanio, kadının üzerinde iyi bir izlenim bırakmak ister, fakat bunun için de para gerekmektedir. Cömert Antonio ona yardım etmeye hazırdır, ama elinde nakit para olmadığı için sinsi tefeci Shylock’tan faizsiz borç almak zorunda kalır. Shylock para için faiz istemez ama paranın vaktinde geri ödenmemesi durumunda Antonio’nun göğsünden bir kilo et kesip alacaktır. Borcun vadesi dolarken “merhametin niteliği”ni test etmek Portia’ya kalacaktır.
Elf, troll ve denizadamlarıyla dolu bir fantazi dünyasına taşınan Venedik Taciri, William Shakespeare’in oyunlarının çizgi uyarlaması olan Manga Shakespeare dizisi içinde yer almaktadır. Japon çizgilerinden esinlenen ve Shakespeare’in özgün metinlerinden Richard Appignanesi tarafından uyarlanan bu dizi, usta mangacıların çizimleriyle büyük yaratıcının sözlerini öğrenciler, Shakespeare okurları ve manga hayranları için canlandırıyor.

Çeviren: Sabri Gürses
Yayın Yılı: 2010
208 sayfa
1. Hm. Kağıt 14,7×21 cm
Karton Kapak
ISBN:9789752896314
Dili: TÜRKÇE

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: