Mapado

2004 yapımı eğlenceli bir Güney Kore filmi Mapado. Yönetmen koltuğunda ise, Choo Chang-min var.  Choo Chang-min aynı zamanda filmin senaristleri arasında. Mapado oldukça samimi ve sıcak bir film. Görsel olarakta, oyunculuk olarakta izleyiciyi memnun bırakıyor.

Film klasik bir kovalamaca hikayesi çerçevesinde dönerken, mekan ve karakterlerle apayrı bir yöne doğru yol alıyor. Filmin kurgusu oldukça başarılı. Finalde bağlantıları başarılı bir şekilde birleştirilmiş ve biraz mantıksız gibi gözüksede film içerisinde oldukça güzel oturan tutarlı bir son yapmış.

Bir kendi çapında bir mafya haraç işlerini bırakmış, yanında çalışanları ile birlikte otel, cafe gibi bir yer işletmektedir. Ancak borçlarından dolayı da binaya haciz gelmek üzeredir. Ne yapıp yapıp para bulması gerekmektedir. Bu arada sürekli loto oynar. Bu kez büyük ikramiye ise 16 milyon gibi büyük bir rakamdır. Aslında bu kişi çalışanlarının yemeğine kadar hazırlayan iyi birisidir. Adam yanında çalışan Jang-mi’ye parayı verir ve yine aynı numaraları oynamasını tembih eder.

Jang-mi lotonun çekilmesine yakın kuponu oynar. Geriye dönerken ise yağmura yakalanır ve bir yere sığınır. Bu sırada televizyondan loto çekilişi yapılmaktadır ve büyük ikramiye elinde bulunan numaralara çıkar. Arkadaşları büyük bir sevince tutulurken, Jang-mi bir tereddütte kalır. Loto kuponunu alır ve kayıplara karışır. Patronu ve arkadaşları onu arar ve bulamaz. Adam Jang-mi hakkında her şeyi öğrenir. Kız Kore’nin diğer bir ucunda küçük bir adada doğmuştur. Büyük ihtimalle de saklanmak için buraya gidecektir. Onu bulması için Jae-cheol adındaki adamını görevlendirir.

Jae-cheol ise yanına rüşvetçi dedektif, Chung-su yu alır ve Mapa adasına doğru yola çıkarlar. Bu haftada bir vapur giden küçük bir adadır. Adaya vardıklarında ise adada yaşayan beş yaşlı kadından başka birini bulamazlar. Bu kadınlar da 20 yıldan beri erkek yüzü görmemişlerdir. İkili onlara tatil için geldiklerini söylerler ancak ikisi de kadınların tacizinden ve onların ev işlerini yapmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Olaylar bu şekilde gelişir. Jang-mi ve bu kadınlar hakkında çok şey öğrenirler. Ancak adadan ayrılmak biraz zor olacaktır.

Görsellik olarak güzel bir film. Güney Kore’nin doğa örtüsünü ve güzelliğini oldukça başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor. Tabi tüm bunları yaparken yine kendi güvenlik birimlerine dokunmadan geçmiyor. Hem eleştirel, hemde eğlenceli, başarılı bir film Mapado. İzlenmesini tavsiye ederim.

Yönetmen: Choo Chang-min

Senaryo:  Choo Chang-minHeo In-seokJo Joong-hoon

Oyuncular:

Mun-shik Lee
Chung-su
Jeong-jin Lee
Jae-chul
Woon-gye Yeo
Hoe-jang (Byn. Chairman)
Su-mi Kim
Byn. Jin-an
Eul-dong Kim
Byn. Yeo-su
Hyeong-ja Kim
Byn. Ma-san

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0479709/

http://www.hancinema.net/korean_movie_Mapado.php

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?