Margaret

Film IMDB ve festival sitesinde 2011 yapımı olarak çıkıyor karşımıza. Bende 2011 yapımı diye filmi izlemeye koyuldum. İlk verdiğim tepki liseli ergen rolünde ‘i gördüğümde verdiğim tepkiydi. Tabi buna bir de Matt Damon‘un genç halini görünce film benim için soru işretleri oluşturmaya başladı. Daha sonra yaptığım araştırmalar sonunda ise filmin aslında 2005 yılında çekimlerinin bittiğini ve hukiki sebeplerden dolayı vizyona girmemiş olduğunu öğrendim Bu durum açıkçası film hakkındaki yorumlarımı da bir nebze olsun değiştirdi.

Tabi bu eleştiriler Anna Paquin’in bu role gidip gitmediği yönünde yoğunlaşıyordu bu konudan bahsetmek zorunda kalmayacağım burada. Filmin süresi iki buçuk saat ve bana oldukça uzun geldi. Yönetmenin dediğine göre film üç saatmiş ve insanlar izlerken sıkılacağı için kesintiye uğratmış filmi. Filmin kesintiye uğradığı da belli oluyor. Ancak bu konu için bu kadar uzun bir süre lazım mıydı sorusunu soruyorum kendime. Film çok kez kendisini takrar ediyordu. bir çok sahnede dejavu hissi yaşadım. Elbetteki 100 dakikaya da bu film rahatlıkla sığdırılabilirdi.

Film Lisa Cohen adında 17 yaşında bir genç kızın başından geçenleri anlatıyor. Lisa babası ile buluşması için kovboy şapkası aramaktadır. Bir otobüs şoföründe şapkayı görür ve ona şapkayı nereden aldığını işaretle sormaya çalışır. Bu sırada otobüste yavaşça hareket etmektedir. Lisa’da peşinden giderek otobüs şoförüne hareketler yapmaktadır. Bir anlık dalgınlıkla şoför kırmızıda geçer ve bir kadına çarpar. Kadın fena halde can verir. Ona yardım etmeye çalışan ve şahit olan da Lisa’dır.

Lisa durumu kabullenmeye çalışır. Annesi ve babası ayrıdır ve her biri kendi hayatına devam etmektedir. Lisa kendini yalnız hisseder. Zaman geçtikçe suçluluk duygusuna kapılır. Ölen kadının ailesini aramaya başlar ve onun en yakın arkadaşı ile tanışır. Kaza yapan otobüs şoförünün yanına gider onu hiç bir şey olmamış gibi davranırken görünce kızar ve ifadesini değiştirmek ister.

Bu süreç sancılı olur dava kapanmıştır. Yeniden açılır bunun için dedektif ve iyi bir avukat tutulur. Tazminat hakkı da kazanılır ama tazminat ölen kadınla ilgisi alakası olmayan en yakın akrabasına kalacaktır bununla birlikte şoför meslekten uzaklaştırma da almayacaktır. Bu arada Lisa hayatta her şeyi keşfetmeye ve tatmaya çalışır hiç bir şeyi ertelemek istemez.

Lisa’nın sürekli tekrarlanan uyumsuzluk halleri filmi sıkıcı hale getiriyordu. İyi bir karakter mi kötü bir karakter mi kestiremiyorsunuz. Eminim ki benim gibi bir çok kişi de Lisa karakterine sinir olmuştur. Ne istediğini bilmeyen bir karakter var karşımızda ve bu ne istediğini bilmeyen karakter izlerken sıkıyor.

Filmde bazı sahnelerin fazla uzatıldığını gördüm. Filmin ilk dakikaları seri bir şekilde kaza sahnesi ile birlikte akarken ondan sonrası oldukça yavaş ve sıkıcı bir biçimde ilerliyor. Film bu şekilde ilerlerken araya eklenen terörizm, katliam cümleleri okul içi tartışmalarla günümüz politikasına da göndermelerde bulunmuş. Ancak yönetmenin hangi tarafta olduğu belli değil. Lisa Müslümanları terörist olarak suçlarken, karşıt görüşü arkadaşı da Amerika’yı İsrail ile birlikte Filistin’deki katliamdan sorumlu tutuyor. Yönetmen bu konuda ortada tarafsız kalmış. Bu göndermeyi filmin belli bölümlerinde farklı karakterlerden de yapmış.

Görsel olarak filmi beğendiğimi belirtmeliyim. Oyunculuklar iyiydi. Arada kullanılan müzik çok hoşuma gitti filmde azalan ilgimi bu müzik topladı desem yalan olmaz. Filmin süresi oldukça uzundu ama sanki bazı şeyler, diyaloglar havada kalmış gibiydi. Kesilen yarım saatte mi kaldı bunlar diye düşünmeden edemedim. İzlenmesi zor bir film Margaret. Size kalmış diyorum.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Anna Paquin Lisa Cohen
J. Smith-Cameron Joan
Mark Ruffalo Maretti
Jeannie Berlin Emily
Jean Reno Ramon
Sarah Steele Becky
Matt Damon Mr. Aaron

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0466893/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/Margaret

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: