Mary and Max

Adam Elliot’un yazıp yönettiği güzel bir animasyon filmi Mary and Max. Film bir nevi işkence yöntemi olarak tabir edeceğimiz stopmotion tekniği kullanarak çekilmiş. Velhasıl bu insanlar sabırlı insanlar lakin biz izleyici olarak bu kadar sabırlı olamıyoruz. Bu göndermeyi de bazı sitelerde okuduğum yorumlar için yapayım dedim. Eh iyiden iyiye tüketim toplumu olduk bir an önce hızlı, hareketli şeyler tüketelim ki bir yenisi daha çabuk gelsin…

Animasyon karakter ve renkler bakımında. Artık animasyonlarda yavaş yavaş sosyal olaylara el atmaya başladı ancak bunu genelde Avusturalyalı animasyonlarda görüyoruz. Mary and Max bunun başarılı bir örneği. Bu ismi ilk duyduğumda bir aşk bekliyordum. Karşıma aşk çıkmadı ama beni karşılayan aşktan daha ötesi oldu.

Max 44 yaşında asosyal ve obez Amerika’da yaşayan bir adamdır. Mary ise 7 yaşında Avustralya yaşayan bir kızdır. Mary’nin ailesi biraz tutucudur. Kendisini güzel olarak görmemektedir. Aklında Amerika’da yaşayanların orada bulunanlardan daha iyi olacağını düşünmektedir. Bu sebepten dolayı bir gün bu dış dünya ile tanışmak amacı ile oradan bir mektup arkadaşı bulmayı kafasına koyar ve bunda başarılı olur. Mektup arkadaşı olacak kişi Max’tır.

Max küçük kızdan gelen mektuba şaşırır. Önce cevap yazıp yazmama arasında gider gelir. Çünkü Max insanlarla iletişim problemi yaşamaktadır. Ancak ne yapar eder bu küçük kıza mektubu yazar. Bu saatten sonra aralarında büyük bir dostluk başlar. Taki Marry büyüyene kadar. Mektuplaşırken aslında ikisi hayata karşı durmaya başlarlar. Max biraz daha sosyal omaya başlar, Mary kendine güvenmeye… Okulunu iyi bir derecede bitirir, üniversiteyi kazanır hatta doktora bile yapar.

Max’a büyük bir ikramiye çıkar, ancak içinde bulunduğu durum itibariyle bu parayı har vurur harman savurur. Aslında tabiri caizse bu durumu da yapmaz. Ancak arkadaşları bozulmaz. Gerçi bozulduğu bir nokta vardır ki, o da Mary’nin bitirme tezini kitap olarak yayınlatmasıdır. Mary Max’ın hastalığı hakkında kayda değer bir araştırma yapmıştır. Tabi bu durum düzelir.

Hayata göndermeleri ile ortak çok şey bulabileceğimiz, insanın yalnız olamayacağını anlatan çok iyi, çok sıcak bir animasyon. İzlenmesi gerekenler arasında…

Seslendirenler:

Toni Collette Mary Daisy Dinkle
Philip Seymour Hoffman Max Jerry Horovitz
Eric Bana Damien
Barry Humphries Narrator
Bethany Whitmore Genç Mary
Renée Geyer Vera
Ian ‘Molly’ Meldrum Homeless Man

Linkler:

http://www.maryandmax.com/

http://www.imdb.com/title/tt0978762/

http://www.sinemalar.com/film/25265/Mary-And-Max/

ary and Max

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: