Mc Dandik

Raga Oktay‘ı severin. Bir süredirde kensininden haber alamamıştım. Film yaptığını duyunca çok merak ettim ve merakla beklemeye başladım. Hatta vizyona girdiğinde sinemada izlemeyi bir düşündüm. Ancak iş güç bazı doğa üstü olaylar derken filmi sinemada izleyemedim. Bir süre de DVD’sinin çıkmasını bekledim derken geçtiğimiz günlerde izleme fırsatı buldum. 

Tabi Raga Oktay’dan dört dörtlük çok mükemmel bir film beklemiyordum. Ancak filmdeki müziklerinde tatmin edici olacağını daha doğrusu filmin müziklerle akacağını düşünüyordum. Evet iyi şarkı vardı ama kesinlikle tatmin edici değildi. Fragmanda gördüğüm Hint filmi göndermeleri de bana biraz değişik gelmişti. Film bir bütün olarak hoşuma gitmedi.

Hikaye olarak absürt bir komedi çekmeyi düşünmüş Raga Oktay. Bunu saygı ile karşılarım. Ancak Olaylar ve kurgu o kadar basit ki hiç bir şekilde izleyiciyi çekmiyor kendine. Ne hikayenin nerede geçtiği belli ne de tam oalrak ne olduğu. O kadar çok olay varki bu olaylar içinde kayboluyorsunu ve her biri de çok sıradan artık kusarak izlediğimiz cinsten. Yapılan esprilerin hiç bir değeri kalmıyor bu şekilde.

Filmi izlerken aklımda sürekli Ali G. döndü. O da absürt komediydi ama belli bir kurgu eşliğinde gidiyordu. Mc Dandik’te olmayan buydu. kurgusuz üç beş sahnenin bir ara getirilmesinden başka bir şey yoktu. Yönetim de aynı şekildeydi. Oyunculuklara hiç girmiyorum zaten. Oyunculara da bir şey demiyorum görünen o ki oyanacak bir senaryo yokmuş ellerinde. Filmin en büüyk ağır topu da Asım Can Gündüz’dü. Kendisini de ne zamandır görmüyordum iyi oldu.

Belirttiğim gibi aslında filmden çok şey beklemiyordum. Benim için önemli olan müziklerdi ama müzikler de sınıfta kaldı. Koca filmde sadece bir şarkı öne çıkıyordu. Geri kalanı yok gibi birşeydi. Özetlemek gerekirse göndermeleri yapamak istediği ile fena bir fikir değil gibi gözüksede olmamış bir film Mc Dandik. Umarım tekrar böyle bir film yapmaz Raga Oktay.

Yönetmen: Raga Oktay

Senaryo: Raga Oktay, Cem Yaz

Oyuncular:

Raga Oktay
Dandik
Zerrin Arikan
Asli
Sümer Tilmaç
Has Baba
Ebru Afaruz
Bakici
Gülüm Baltacigil
Sinem

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3347944/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: