Mentiras y Gordas

Filmi izleyeli uzun zaman oldu ama nedense yazmayı unutmuşum. İzlenenler klasörümü kaybedip geri kazanınca filmi tekrar gördüm bari yazayım dedim. Film 2009 İspanya yapımı. Blogta genel olarak İspanya yapımları korku ve dram türünde ama bu film biraz gençlik filmi gibi.

Filmi Alfonso AlbaceteDavid Menkes ortak çekmiş. Bu yönetmenlerin altıncı ortak filmi. Diğer filmlerini izlemedim ama bu filmden edindiğim kanıyla çok başarılı olduklarını söylemeyeceğim. Bu filmde dönersek, filmin belli bir hikayesinin olduğunu görmedim ben. Bir parti partiye güdümlü olarak gençlerin ilişkilerini konu almış.

Film, gay, lezbiyen, düz vs… ilişkiden tutun bir çoğuna değinmiş. Tabi platonik aşklar, seks birliktelikleri komedisi dramı hepsi mevcut. Tabi gençler ve eğlence olunca işin özünde, alkol ve uyuşturucusuz da olmuyor film. Sanıyorum final olarak bağlamak istedikleri de uyuşturucunun kötülüğü olmuş. Filmde hayal kırıklıkları üzüntüler bolca var ve bunlar seks sahneleri ile de desteklenmiş. Doğrusunu söylemek gerekirse, filmi izlemek için yegane nedenler de bunlar. Sanatsal olmaya çalışan bir erotik film diyebiliriz bu film için.

Filmin renklerini sevdiğimi söyleyebilirim. Oyunculuklar da fena değildi. Ancak karakterlerin fazlalığı, bu karakterler arası geçişler, karakterlerin analiz edilememesi filme odaklanmayı engelliyordu. Çekim ortamları sürekli hareketli olduğu için filmde sürekli bir aksiyon vardı. Bu aksiyon anlatılmak istenenin ötesine geçince hiç bir şey anlamadan sadece izliyorsunuz.

Özetlemek gerekirse tür olarak tatmin etmeyen bir film. Bunun sebebi de belli bir türe ait gözükmemesi. Dram yönü zayıf, gençlik yönü abartı ki burada komedinin yanından bile geçmiyor, erotik film sınırlarını zorlasa da bu şekilde de tatmin etmiyor. İzlenmesi çok ta gerekli olmayan sıradan bir film  Mentiras y Gordas.

Yönetmen: Alfonso AlbaceteDavid Menkes

Senaryo: Alfonso AlbaceteDavid MenkesÁngeles González Sinde

Oyuncular:

Mario Casas
Tony
Ana de Armas
Carola
Yon González
Nico
Hugo Silva
Carlos
Ana Polvorosa
Marina
Alejo Sauras
Bubu
Miriam Giovanelli
Paz

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0822833/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: