Mercury Man – มนุษย์เหล็กไหล (Ma noot lhek lai)

Hep süper kahramanlar Ameriki’dan çıkacak değil ya buyurun size öz ve öz Uzak Doğulu bir süper kahraman. Hem de en Taylandlısından. Filme genel olarak baktığımızda tüm süper kahraman ve “action” filmlerinden birer sahne içeriyor. Yani kahramanımız ABD’li süper kahramanlara taş çıkartacak durumda. Hemde güçlerini ilahi maddelerden alıyor. Düşman ise ABD.

Tabi kahramanımız ABD’ye karşı savaşmıyor. ABD’ye karşı olan teröristlere savaşıyor. Ancak burada kahramanımız da ABD sempatizanı diye düşünmeyin görünen o ki Tayland’da böyle bir şey olup insanların ölmesini istemiyor.

Filme şöyle gireyim. Film kutsal bir taşın tapınaktan çalınması ile başlıyor. Sonra olay dönüp dolaşıp hapishanede ikamet eden bir terörist başının kaçırılmasına kadar gidiyor. Bu arada terörist başının adına dikkat. Usame Ali. Usame Ali hapishaneden kaçırılırken büyük bir yangın çıkıyor., şehrin itfaiye departmanı hemen yangını söndürmek için devreye giriyor. Olay yerine vardıklarında itfaiye teşkilatından kahramanımız, bu teröristlerle karşılaşıyor. Derken teröristlerde bulunan bu kutsal taş, göğsüne saplanarak öldürülüyor.

İşte kahramanımız için asıl hikaye burada başlıyor. Manevi bir boyuta taşınarak bir süper kahraman oluyor. Onun hocası ve yardımcısı kıvamındaki kutsal taşları koruyan ablamızla teröristlerin peşine düşüyor.

Hikayenin kabası bu şekilde anlatılabilir. Zaten pek ayrıntısı da yok. Lakin Usame Ali’nin söylevleri, akılda kalıcı. Mesela ölürken söylediği şu cümle ki net hatırlamayabilirim “Amerika’nın zulmü devam ettikçe bir Usame gider bir diğeri gelir” şeklindeydi. Bir o kadar da Amerika eleştirisi hat safhada. Film eğlenceli, aksiyon yerinde, ancak eksik kalan bir şeyler var… Yani beklendiği kadar insanı kendisine bağlamıyor… Ama ne diyelim Uzak Doğulu kahraman. Kapımız her zaman açık…

Yönetmen Bhandit Thongdee

Oyuncular:

Wasan Khantaau
Metinee Kingpayome
Arnon Saisangchan
Jinvipa Kheawkunya
Parinya Kiatbusaba
Darunee Khrittabhunyalai

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0860462/

http://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_Man_(film)

Yorumlar

“Mercury Man – มนุษย์เหล็กไหล (Ma noot lhek lai)” için bir yanıt

  1. Tuğba avatarı

    Aa, iyiymiş valla:)

Siz ne düşünüyorsunuz?