Merlin

BBC’nin 2008’de 13 bölüm olarak çektiği dizi sanıyorum ki İngiltere halkının beğenisi üzerine devamı çekilmek üzere bırakılmış. Devamı çekilmiş mi bilmiyorum. Çekilse sanırım haberim olurdu. Ben ise dizinin ilk sezonundan bahsetmek istiyorum.

Fantastik yapım hayranı olan ben uzun zamandır izlemek için sıraya koyduğum Merlin’i an itibari ile tüketmiş bulunuyorum. Eh tüketim bitmişken, paylaşıma da yer vermek lazım tabi.

Dizi aslına bakarsanız biraz daha eğlenceli hale gelmiş. Yani o bildiğimiz Arthur, Merlin hikayelerinden daha eğlenceli. Konu ve oyunculuk olarak ta bir şey diyemem. Hepsi bir dizi olarak güzel. Ancak göze batan bazı şeylerde yok değil. Mesela bazı özel efektler çok sırıtmış. Hikayeler ve olayların çözümü çok basit…

Tabi bu izlenmeyecek anlamına gelmiyor.Dedim ya eğlenceli vakit geçirmelik bir dizi. BBC iyi tutturmuş diyebilirim bu diziyi. Bu arada karizmatik ejderha sesi John Hurt’a ait. BU arada ejderhayı da anlamış değilim.

Hikaye Merlin’in Camelot’a gelmesiyle başlar. Saray hekimi olan aile dostunun Gaius yanına taşınır. Bu arada Merlin Arthur’un hayatını kurtardığı için onun hizmetkarı olmakla ödüllendirilir. Merlin genç ve yetenekli bir büyücü olmasına rağmen Camelot’ta büyü yasak olduğu için yeteneklerini sergileyemez. Üstüne üstlük büyücüler idam edilmektedir. Bu yüzden bu sırrını saklı tutar. Görevi ise Arthur’u korumaktır…

Kısaca özet böyle. Tabi 13 bölümün özetini yapmak biraz zor… Ama merak edenler izleyebilirler…

John Hurt Ejderha (ses)

Colin Morgan Merlin

Bradley James Arthur
Anthony Head Uther Pendragon

Richard Wilson Gaius
Katie McGrath Morgana

Angel Coulby Gwen

Link:

bbc.co.uk/merlin

http://www.imdb.com/title/tt1199099/

Yorumlar

“Merlin” için 6 yanıt

 1. nope avatarı

  Nedense Türk televiyozlarındaki bu acemi cadı, selena benzeri perili, büyülü dizileri gördükten sonra bu tarz dizilere, filmlere olan ilgim varsa da kayboldu. Hatta nefret eder oldum. Ancak geçenlerde cnbce de bu diziye rastladım ve ilk iki bölümünü izledim. Gerçekten de kaliteli bir yapım, en azından çocuk işi vıcık vıcık bir dizi değil.

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   zaten söylemiş olduğun dizilerin hepsi çocuklar için yapılmış belli bir dayanağı olmayan hatta kafadan sağma yapımlar. izleyici kitlesi belli. Bu birazda toplumdan kaynaklanmakta. eskilerden beri bu tarz diziler filmler çocuk işi olarak nitelendirildi. eh şimdi de bu edebiyata bu dizi film kuşağına katkı verecek insan yok…
   neyse Merlin fena değildi…

 2. […] onun yerine kişisel depresyon anları bizim için tanıtıcı bir yazı yazmış, oraya yönlendirebilirim.Zaten artık dizinin ismini duymayan kalmamıştır.Fazla değil, bundan 3 ay […]

 3. mavi_61 avatarı
  mavi_61

  13 bölüm mü bu dizi yahu

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   evet… 1. sezon 13 bölüm, 2. sezon şu an için 7. bölümde… 13 te biter sanırım…

 4. Kişisel Depresyon Anları avatarı
  Kişisel Depresyon Anları

  5. sezon sonunda dizi son buldu. Az önce final bölümünü izledim ve genel olarak yorum yapmak ihtiyacı duydum. Dizi baştan da 5 sezon olarak planlanmış ancak benim pek haberim yoktu final olacağından bu sebepten dolayı final olduğunu görmek beni biraz şaşırttı. Peki bizi be karşıladı bu 5 sezon boyunca.
  Aslında bunun cevabı basit. Hiç bir şey. İki ve üçüncü sezonda hatta dördüncü sezon finaline kadar bir merakla diziyi izliyorduk. Dizi öyle çok cezbedici olmamasına rağmen karakterler ve onların eğlenceli tavırları diziyi izlemeye en büyük sebepti. Bundan ötürüdür ki onlarca mantık hatasına, gereksiz sahneye dayanıp izledik.
  Ancak final sezonu biraz farklıydı. Aslında yıllarca uzatılabilecek bir hikaye sanki 5. sezona gelince teklemişti. Gereksiz uzatılan olaylar, bilinmeyen bir konu arayışı her şey karma karışıktı. Final oldukça gereksiz sahnelerle dolu ve hayal kırıcıydı. Zaten diziden ne bekliyordun sorusu sorulabilir ama insan ister istemez 5 sezonu izleyince daha iyi olsun diyor. Ne belli bir akışı vardı ne de belli bir mantığı ve duygusu son bölümün. Merlin ve Arthur’un sahneleri çok düşüktü ve duygusal etkinliği veremiyordu. Final savaşı da aynı şekilde etkisizdi. Kurgu yersizdi. E önceden neden yapmadın sorunu sürekli sormadım yalan olur. Finalde yaşanan İngiliz milliyetçiliğine olur o kadar diyorum. Birde Merlin’in aniden günümüze ışınlanması da neydi anlam veremedim. Merlin aramızda ve hala yaşıyor.
  Sonuç olarak zaten son sezonda izleme keyfi iyice düşmüştü. Bir yerde final olduğu iyi oldu ama bir yandan da alışkanlık olmuştu. Daha iyi son beklerdim ama Merlin efsanesi de böyle bitti yapacak bir şey yok.

Siz ne düşünüyorsunuz?