Merry Christmas Mr. Lawrence / Mutlu Noeller Bay Lawrence

1983 yapımı filmin yönetmen koltuğunda geçtiğimiz aylarda hayata veda eden  var. Film ‘un romanından uyarlanmış. Nagisa Ôshima kitabı ekrana aktarırken oldukça başarılı olmuş. Bu sebepten dolayı etkileyici bir film çıkmış ortaya.

Filmin yönetmeni senaryosu kadar oyunculuklar ve müzikleri de oldukça başarılı. Müzikler akıllara yer ediyor. Kullanım yerleri hissettirdiği duygu oldukça başarılı. Zaten film sinema kitaplarında da okutuluyor.  oldukça başarılı oyunculuk sergilemişler. Dönem itibari ile hem cinsellik hem de şiddet konusunda film atmosferi oldukça zorlamış.

Hikaye bir Japon askeri hapishanesinde geçiyor. Japonlar savaşta oldukları İngiliz askerlerini esir aldıklarında bu hapishaneye gönderirler. Hapishanede yaklaşık dört yüz adet esir asker vardır. Her iki asker grubu da yapılarından taviz vermezken bu iki topluluk, iki kültür arasındaki arabuluculuğu  John Lawrence yapmaya çalışır. Tabi Lawrence kendi milleti insanları tarafından hor görülürken Japonlar için de zaten bir yabancıdır.

Esir kampında en zor kişi de eş cinsel yüz başı Yonoi’dir. Yonoi hem mahkumlara hem de kendi askerlerine kan kusturmaktadır. Bu sırada Jack Celliers adında bir İngiliz askeri de buraya gelir. Yonoi, Jack Celliers’in başlarda çok üstüne düşer ancak başlarda buna pek kimse anlam veremez.

Bunu yanı sıra sert ve görev aşığı görünümünün ardında kampın en mantıklı düşünene adamı olma özelliğine sahip çavuş Hara, Lawrence’ın en iyi anlaştığı insanlardan biridir. Tabi görevler ayrı bir yerdedir.

Film doğu – batı arasındaki kültür farklılıklarını başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor. Filmin yoğunlaştığı konulardan biri olan ‘hara – kiri’nin ince ayrıntılar filmde verilmiş. Tabi ‘hara – kiri’nin  kültür çerçevesinde hissettirdikleri, zorunlulukları yada mantıksızlığı başarılı bir şekilde gözler önüne serilmiş. Film bir nevi geçmişten günümüze Japonların nasıl bir psikoloji ile yapamadıklarınını, var olduklarını gözlerimizin önüne seriyor.

Özetlemek gerekirse herkesin izlemesi gereken bir film Merry Christmas Mr. Lawrence. Eski deyip aldanmayın sinemanın bir çok özelliğini bünyesinde topluyor.

Yönetmen: 

Senaryo: Laurens Van der Post (roman), Nagisa ÔshimaPaul Mayersberg

Oyuncular:

David Bowie Maj. Jack ‘Strafer’ Celliers
Tom Conti Col. John Lawrence
Ryûichi Sakamoto Capt. Yonoi
Takeshi Kitano Sgt. Gengo Hara
Jack Thompson Group Capt. Hicksley
Johnny Okura Kanemoto (as Johnny Ohkura)

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0085933/

http://film.iksv.org/tr/film/2591

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?