Mezarlık Kitabı – The Graveyard Book / Neil Gaiman

Neil Gaiman’ın 2009 Hugo En İyi Roman ödülü aldığı kitabı Mezarlık Kitabı (The Graveyard Book). Yine anlatım dili olarak ve hayal dünyası olarak Gaiman bizi kitabın içine çekmeyi başarıyor. Bu kitap biraz daha çocuk kitabı. Ancak biraz daha çocuk gibi hisseden yetişkinlerin de zevkle okuyacağı bir kitap.

Aslında bu kitap için diğer okuduğum Gaiman kitaplarından daha sönük diyebilirim. Ancak gerek anlatım dili olsun, gerekse hikaye kurgusu hikayenin içerisine okuyucuyu çekmeyi başarıyor. Kolay okunuşu bir film tadında kitabın ilerlemesine sebep oluyor. Zaten Gaiman’ın yazımı hakkında pek yorum yapmaya gerek yok.

Bir aile adı Jack olan adam tarafından katledilir. Anne, bana, ve bir çocuk. Ancak yeni yürümeye başlamış küçük bir bebek tesadüfen evden kaçar. Katil onun izini sürer ancak onu bir türlü bulamaz. Küçük bebek ise yakın yerdeki bir mezarlığa saklanmıştır. Burada çocuğa eski mezarlıktaki hayaletler yarım eder. Onu büyütürler ve ona Bod adını verirler. Bod mezarlıkta bir çok şeyi öğrenir. Ancak katili hala peşindedir ve korunması gerekmektedir.

Meraklısı için çok güzel ve zevkli bir kitap Mezarlık Kitabı.

Kitap Arkası:

Arkadaşlarının Bod diye hitap ettiği Nobody Owens normal bir çocuktur.

Eğer bir mezarlıkta yaşamasaydı, hayaletler tarafından büyütülüp yetiştirilmeseydi ve yanında ne canlıların ne de ölülerin dünyasına ait olan sadık bir koruyucusu olmasaydı, Bod tamamıyla normal olurdu.

Bir çocuk için mezarlıkta tehlikeler ve maceralar vardır –tepenin altındaki çok yaşlı Çivit Renkli Adam, gulyabanilerin terk edilmiş şehrinin bulunduğu çöle açılan bir geçit, korkunç bir tehdit saçan tuhaf Bekçi…

Ama Bod mezarlıktan ayrılırsa, ailesini de öldürmüş olan Jack denen adamın saldırısına uğrayacaktır…

“Sınırlar her zaman vardır –mezarlık ile onun ötesindeki dünya arasında, hayat ile ölüm arasında ve onların kesiştiği yerde.”

Neil Gaiman

“Bir çocuğu büyütmek için koca bir mezarlık gerekir. Bu kitapta en keyif aldığım şey, Bod’un kendi güzel ve harap mezarlığında ölü ve canlı arkadaşlarıyla büyümesini görmekti. Mezarlık Kitabı Neil Gaiman’ın bir başka şaşırtıcı ve harika eseri…”

— Audrey Niffenegger, Zaman Yolcusunun Karısı’nın yazarı.

“Açıkçası, Mezarlık Kitabı Neil Gaiman’ın şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap. Kendisinin, büyüleyiciliği, cana yakınlığı, korkutuculuğu ve dehşeti tek bir fantezide toplamayı nasıl başardığını asla öğrenemeyeceğim, ama ihtişam dolu bir iş çıkardığı kesin…”

— Diana Wynne Jones, Howl’s Moving Castle’ın yazarı.

2009 Newberry Medal Ödülü

2009 Hugo Ödülü – En İyi Roman

Çeviren: Evrim Öncül
Yayın Yılı: 2009
3. Hm. Kağıt
320 sayfa
13,5×19 cm
Karton Kapak
ISBN:6053750024
Dili: TÜRKÇE

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: