Mezuniyet

Film hakkında araştırma yaptığınızda ilklerin filmi diye yazılarla karşılaşıyorsunuz. Peki neymiş bu ilkler bende değineyim…

”MEZUNİYET’ FİLMİNDE YAŞANAN “İLK”LER
-Türkiye’nin en genç yönetmeni Doğa Can Anafarta 20 yaşında filmi hem yazdı, çekti ve oynadı.
-İlk kez hiçbir oyuncu ücret almadan filmde rol aldı…
-Türkiye’nin en genç oyuncu yaş ortalaması (23) Mezuniyet’te buluştu.
-Billur Kalkavan ilk kez “Mezuniyet”te hayat kadını rolünü canlandırdı.
-Türk sinemasında çekilen ilk mezuniyet filmi.
-Mezuniyet’in yapımcıları Selen Sevigen, Hatay Tozkoparan ve Batu Müftüoğlu 27 yaş ortalamasıyla “En Genç yapımcı” ünvanına sahip.
-Mezuniyet filminin afiş tasarımını 19 yaşındaki Ege Üniversitesi öğrencisi Dilara yaptı…
-Filmin Görüntü yönetmeni Sezer Uçar (23) Türkiye’nin en genç sinema yönetmeni ünvanına sahip oldu…
-Mezuniyet filminin Web Sitesi 19 yaşındaki genç Enez tarafından hazırlandı…
-Mezuniyet’in uygulayıcı yapımcısı Sercan Çiçekoğlu (22) en genç sinema uygulayıcı-yapımcısı oldu…

http://www.hurriyet.com.tr/magazin/magazinhatti/12864273.asp?gid=222

Şimdi bunları neden yazdım. İlk maddeden ele alalım  yönetmen Türkiyenin en genç yönetmeniymiş, 20 yaşında hem çekmiş hem yazmış hem yönetmiş..Şimdi piyasaya baktığımızda bunu çok yapan var artık kamerayı eline alan film çekebiliyor. Hem de şu filmden daha iyi işler yapabiliyor. Eğer bu yaşta birileri film yapıyorsa demek ki parası bol bir ailedenler. Yoksa kim niye film yaptırsın ki?

Türkiye’nin yaş ortalaması en düşük filmi imiş doğrudur film demeli miyiz lakin o ayrı… Billur Kalkavan’ın neyi canlandırmış olması çok mu önemli? Türkiye’nin ilk mezuniyet filmiymiş, Türkiye’de bu konu hiç işlenmedi mi? Genç yapımcı olmak parası olmakla eş değer. Yani paran varsa yapımcı olursun. 29 yaşında çok paran varsa baban zengindir demektir. Afil tasarımı ve web tasarımlarını daha küçük yaşlarda yapanlar tanıyorum. Diğer yerlerde ise ben yönetmen ışıkçı, bu sınıfa sokulan bir şey gördük mü filmde?

Çok ağır gidiyorsun desteklemek lazım diyenler çıkacaktır elbet. Evet, desteklemek lazım ancak piyasada çok iyi iş yapıp tutunamayanları görüyoruz hemde bu işin artık uzmanı olmuş diyeceğimiz kişiler. Ancak bu iş para demek hepimiz farkındayız. Parayı bastıran da bu işi yaptığında ortaya böyle olaylar çıkıyor.

Sizi bilmem ama ben böyle bir lisede okumadım. Bırakın o zamanlar mezuniyet balosu gibi bir şeyde yoktu. Filmi izleyen görüyor ki lisede herkesin aklı fikri sevişmekte. Herkes milli olmuş yada olmakta. Günümüz böyle mi oldu. Yani o Amerikan filmlerinde izlediğimiz gençliğin yerini bizim gençliğimiz mi aldı? Yani her şey böyle anlatıldığı gibi mi? Senaryo ne düşünülerek yazılmış, film çekelim kızları toplayalım manayla manita yaparız düşüncesiyle mi? Verilen konu nedir? Ben anlayamadım bunları. Anladığım zaman filmin hakkında ayrıntılı bir yazı yazabilirim.

Aslında filmin en önemli özelliği Aykut Oray’ın son film olması… Film senaryo, oyunculuk, teknik tüm sinemasal öğeler ele alındığında sınıfta kalıyor. Vakit harcamayın derim. Kadroya saygı belki izlettirebilir ama umut bağlamamak lazım. Basit bir senaryo karşımızda.

Yönetmen Senarist: Doğa Can Anafarta

Oyuncular:

Linkler:

http://www.mezuniyetfilm.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?