Mi-hwak-in-dong-yeong-sang / Don’t Click

미확인 동영상: 절대클릭금지

Filme başlamadan önce yine filmin ismi konusundaki Türkçe çeviri faciasına değineyim. Film Türkiye’de geçtiğimiz haftalarda gösterime girdi ve isim olarakta çevirmenlerimiz Ölüm Kapanı olarak filmin ismini uygun görmüşler. Ancak hangi mantıkla bu isim düşünülmüş anlamıyorum. Sanırım isim belirleyen kurulun (tabi öyle bir kurul varsa) kapanlarla ilgili kötü bir anısı var. Filmin İngilizce lansman adı “Tıklama”. Koreceden nacizene bir şekilde çeviri yaparsak “Bilinmeyen Video: Tıklamak Yasak” gibi bir çeviri çıkıyor karşımıza.

Filme döndüğümüzde aslında film sinemalarda gösterilecek kadar iyi bir film değil. Muhtemelen Kore’de televizyon filmi olarak çekilişte olabilir. Ancak hikaye artık dört bir tarafımızı saran güvenlik kameralarını içerdiği için izlenmesi biraz cazip geliyor. Aslında film güvenlik kamerası reklamı kokuyor (sponsorun çalıştığım şirket olduğunu unutturmayayım kendime). Durum böyle olunca hikaye aslında bildiğimiz uzak doğu korku filmlerinin ötesine geçmiyor. Halka ile başlayan “kasedi izleme”nin, dijitalleştirilmiş “videoya tıklama” versiyonu Mi-hwak-in-dong-yeong-sang. Yine genel olarak uzak doğu korkularında olduğu gibi gençler ön planda.

Lise öğrencisi olan Jeong-mi, annesinin ölümü ve babasının yurt dışında çalışmasından dolayı ablası See-Hee ile yaşamaktadır. İnternetten ev yapımı videolar indirip izlemekte kendisi de dans videolarını internete koyarak ufak tefek paralar kazanmaktadır. Ablası ise bir mağazada görevli olarak çalışmaktadır. Buradan kendisini kameralarla birinin sürekli takip ettiğini düşündüğü için özel hayata saygısızlık nedeni ile ayrılmıştır.

See-Hee’yi takip edense araları limoni olan sevgilisi bilgisayar dahisi ve sanal suçlarla ilgili soruşturma ekibinde görevli Joon-Hyuk’tur. Joon-Hyuk ne yapar eder See-Hee’yi fikrinden caydıramaz. Bunun üzerine Jeong-mi’den yardım ister. Jeong-mi ise ona polisin arşivlerindeki gizli videoları ona getirmesini bu şekilde ona yardım edeceğini söyler. Joon-Hyuk, Jeong-mi’nin istediğini yapar ve videoyu bir flash diske kopyalar. Videoyu kopyalarken ise bir gariplik olmuştur.

Joon-Hyuk, Jeong-mi’ye videoyu teslim eder. Jeong-mi bu tek videoyu yakınarak izler ancak izlediği video korkunçtur. Bunu internetten bir arkadaşıyla paylaşır ve videonun isminin değiştiğini fark eder. Son izlediğinde ise videoyu paylaştığı arkadaşının öldüğünü görür. Videoyu izleyen Jeong-mi ise garip tavırlar sergilemektedir. See-Hee ve Joon-Hyuk olayın kaynağını ve çözümünü bulmak için çabalamaya başlarlar.

Tabi hikaye burada altı hikayeye ve videonun aslına gider. Bu kısmı anlatıp filmin tadını kaçırmamak lazım tabi. Ancak film klasik bir korkudan öteye geçmiyor. Bol klişenin yer aldığı, hikayenin tahmin edildiği, korku sahnelerinin korkutmadığı artık bizden biri olmuş bir film kıvamında Mi-hwak-in-dong-yeong-sang.

Hikaye ve kurgu oldukça sıradan ilerlerken yönetmen de klasik bir yönetim yolu sergilemiş. Fazla aksiyona girmemiş. Oyunculuklar genel olarak iyi hatta filmde olabilecek en iyisiydi. Çok fazla korkutayım edasıyla ses kullanılmamıştı ki bu filmin en iyi tarafıydı. Sonuç olarak iyi bir film değil. Ama yaz dönemi gideri olan bir film.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Genç Kız
Ji Heon
Öğrenci
Joon-hyeok
Jeong-mi
Se-hee

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1935785/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?