Mi-in-do – Portrait of a Beauty

Yönetmenliğini Yun-su Jeon‘un yaptığı 2008 yapımı başarılı bir film Mi in do. Gerçi Kore sinemasını göz önüne alırsak ne kadar başarılı tartışılır ama sıkmadan izleten bir dönem filmi. Gerek kostüm, gerek kurgu, gerekse dekor bakımından yine oldukça başarılı.
Film 18. yy.da geçiyor. Shin Yoon-bok Kraliyet ailesine ressam yetiştiren bir ailenin çocuğudur. Küçük yaştan itibaren resim yapmaktadır ve resimleri çok başarılı bulunur. Ancak kadınların resim yapılmaısna izin verilmemektedir. Bu aile geleneğini erkek kardeşinin üstlenmesi gerekmektedir.

Shin Yoon-bok resim yapmadan edemez ve bu resimleri erkek kardeşinin yaptığını söyler. Bir gün aile çocuğun resimlerinden övünerek bahseder ve bir topluluk içerisinde çocuktan resim çizmelerini isterler. Ancak çocuk resmi çizemez ve insanların karşısında rezil olur. Bu durumu kaldıramaz ailesinden de baskı görmür ve intihar eder. Shin Yoon-bok’un ailesi resimleri aslında kendisinin çizdiğini öğrenir ve onu cezalandırır.
Yıllar geçer. Shin Yoon-bok karaliyet ressamları arasında yer alır. rlesin dilindedir. Başarısı herkesin dilindedir. Ancak bir sorun vardır. Kadın olduğunu o hocası dahil kimse bilmemektedir. Bir gün tesadüfen ayna yapan bir Kang-mu isminde adamla karşılaşır ve ona aşık olur ve onunla bir ilişki yaşamaya başlar ama çok geçmeden bu ilişki açığa çıkar. Dönemin ünlü ressamlarından olan hocası Kim Hong-do’da ona hayranlık duymaktadır. Yoon-bok, Kang-mu için herşeyini feda etmeye hazırdır. Kang-mu ile cinselliği keşfeden Yoon-bok resimlerinde kadın erkek ilişkilerini çizmeye başlar ve bu resimler kral tarafından çok müstehcen bulunur.
Hocası bir çekilde onu kollar. Ancak kadın olduğunu ve Kang-mu ile ilişkisini öğrenince İki adam arasında bir çarpışma çıkar. Yoon-bok aşkı, arzuları ve sanat arasında bir seçim yapmak zorunda kalır ancak hiç birşey istediği gibi gitmez.
Dönem filmi dememe rağmen bulunduğu dönem akkında pek bir bilgi içermiyor. Ancak konu bakımından gayet ilgi çekici. K-dramalar arasında iki çizginin arasında kalan iyi bir geçiş filmi. Sıkılmadan izleyebiliyorsunuz…
Oyuncular:
Ja-Hyeon Chu Seol-hwa
Min-sun Kim Shin Yoon-bok
Nam-gil Kim Kang-mu
Yeong-ho Kim Kim Hong-do
Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt1330206/
http://www.hancinema.net/korean_movie_Portrait_of_a_Beauty.php


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

“Mi-in-do – Portrait of a Beauty” için 2 yanıt

  1. Joey Potter avatarı
    Joey Potter

    Film tanıtımlarının sonunda izleme linkleri bıraksaydın bizi çok mutlu ederdin biliyor musun? :=)

  2. kişisel depresyon anları avatarı
    kişisel depresyon anları

    Ben filmleri genelde indirerek yada dvdden izlediğim için izleme linki koyamıyorum. ama yanda linkleri olan bazı arkadaşlar linkleri veriyor. gerçi filmlerin çoğu mysoju'da var…

Siz ne düşünüyorsunuz?