Micmacs à tire-larigot

Oldukça eğlenceli bir filmle Jean-Pierre Jeunet yine karşımızda. Film 2009 yapımı Jean-Pierre Jeunet’un son filmi olma özelliğini hala taşımakta. Bu zamana kadar neden izlemedim, bir köşede gözüme çarpmasına rağmen neden elimin tersi ile ittim anlamıyorum. Film gerçekten oldukça başarılı.

Öncelikle filmin renklerine bayıldığımı söyleyebilirim. Öyle renkler vardı ki, sanki filmde biraz animasyon havası estiriyordu. Karakterler çok güzel karikatürize edilmişti. Her bir karakter kendine özgü özellikleri ile karşımıza geliyordu. Karakterlerin her biri de abartı olmasına rağmen bunu yadırgamıyoruz çünkü hikaye bunu kaldırır vaziyette.

Jean-Pierre Jeunet kesinlikle çok güzel bir hikaye ve anlatım yakalamış. Senaryoda bazı yerlerde bizimde bildiğimiz klasik anlatımlar kullanılmış ama göze batmıyor. Bu anlatımları görmekte insanı eğlendiriyor. Ana karakter olan Bazil’in film repliklerini tekrarlaması zaten intikam sürecinde de filmlerden faydalanacağının mesajını veriyor bize. Bunu da görüyoruz. İşleme konan hep plan bir filme tekabül ediyor.

Hikaye ise şöyle; Bazil tek başına yaşayan bir gençtir. Tüm hayatı çalıştığı film dükkanında film izlemekle geçmektedir. Bir gece yine film izlerken, sokakta sesler duyar. Kapıdan dışarı çıkar etrafa bakınır. O sırada serseri bir kurşunla vurulur. Bazil başından vurulmuştur. Ölmemiştir ama kurşunla yaşamak zorundadır. Bu durumda onun aklının gidip gelmesine sebep olmaktadır.

Bazil yaralandıktan sonra işinden olur ve evinden atılır. Sokaklarda yaşamaya başlar. Bu arada kendisini yaralayan ve babasını öldürenlerin tesadüfen bulur. Bunlar iki silah üreten firmadır. Tabii kişileri değil de etkenleri bulur. Sokakta ona yaşlı bir adam yardım eder ve kendisi gibi sokakta yaşayanların yanına götürür onu.

Basil  düşmanlarından intikam almak için paçayı sıvar. Arkadaşlarına bu konudan bahsetmez ama arkadaşları da bu konuya maydanoz olur. Büyük bir planla bu iki şirket yöneticisinden intikam alırlar. Tabi bu süreçte yaşanan olaylar, izlenimi keyifli karelerdir.

Özetlemek gerekirse, oyunculuk, kurgu, görüntüler, anlatım her şeyi ile başarılı bir film Micmacs à tire-larigot. Jean-Pierre Jeunet’un knedine özgü has filmlerinden biri. Bu film biraz daha Amelie tarzına yakın. Kesinlikle izleyin derim.

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Senaryo: Jean-Pierre JeunetGuillaume Laurant

Oyuncular:

Dany Boon
Bazil
André Dussollier
Nicolas Thibault de Fenouillet
Nicolas Marié
François Marconi
Jean-Pierre Marielle
Placard
Yolande Moreau
Tambouille
Julie Ferrier
La Môme Caoutchouc
Omar Sy
Remington

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1149361/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?