Mientras duermes

Son dönem yükselen İspanyol sinemasının başarılı yönetmenlerinden, Jaume Balagueró‘nun son filmi Mientras duermes. Kendisini [Rec] ve [Rec] ² filmlerinden tanıyoruz. Bu filmde oldukça başarılı bir hikaye ve kurguya sahip. Her ne kadar film başlarda yavaş ilerleyip sıkıcı gibi görünse de, izleyiciyi içine çekmeyi ve heyecanlandırmayı başarıyor.

Film başarılı bir psikolojik gerilim. Başlarda kendi başına bir adamın aşkını yaşamasına şahit oluyormuş gibi hissediyoruz. Ancak sonrasında bu adamın nasıl bir manyak olduğu ortaya çıktığında hayretle birlikte, şoka uğruyoruz. Yönetmen bu iki ayrımı başarılı bir şekilde vermiş. Bir yerde umutsuz bir aşkı hissederken, diğer yerde karakterin psikopatlığını da hissedebiliyoruz.

César, bir apartmanda, apartman görevlisi olarak çalışmaktadır. Ancak apartmanda yaşayan genç güzel Clara’ya karşı ilgi duymaktadır. Onun evine gizlice girer, akşam onunla beraber yatar… Yönetmen burada ayrıntıları çok iyi gizlemiş ve önümüze sunarken de biri hayret içerisinde bırakmayı başarmıştır. César, Clara’nın evine o gelmeden girer onun yatağı altında uyumasını bekler. Clara uyuduktan sonra ise onu eter ile biraz daha derin uyutarak yanına uzanır. Eşyalarını kullanır. Başta bunun masumca bir şey olduğunu düşünsekte, -nasıl masum olduğunu düşünüyorsak artık- alsında César’ın psikolojik sorunları olduğunu anlatır.

César mutlu olamamaktadır ve etrafındaki insanlarında mutlu olmamasını ister ve bunun için çabalar. Aslında onun mutluluğu başkalarının mutsuzluğu diyebiliriz. César önceleri, Clara’nın kremlerine kimyasal madde koyar. Bir süre sonra Clara’nın derisi tepki vermeye başlar. Ancak Clara hala insanlara ve hayata karşı mutludur. César onu mutsuz kılmak için elinden geleni yapar. Garip postalar gönderir, telefona mesajlar atar, mailler gönderir. Sonunda işler çığırından çıkar. Cinayette işler. Akıllı bir planla da polisten kurtulur. Ama Clara’ya da büyük acı bir sürpriz yapmıştır.

Klişelerden uzak, insanın başına gelebileceğini düşündüğü, oyunculuklar görüntüler bakımından başarılı bir film Mientras duermes. Korkutucu ses efektleri olmayan, müziksiz ancak oldukça tatmin eden bir gerilim filmi. Kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında.

Yönetmen: Jaume Balagueró

Senaryo: Alberto Marini

Oyuncular:

Luis Tosar
César
Marta Etura
Clara
Alberto San Juan
Marcos
Carlos Lasarte
Vecino 4ºB
Petra Martínez
Sra. Verónica

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1437358/

Yorumlar

“Mientras duermes” için 2 yanıt

  1. […] müzikleri vardı diyemeyeceğim ama filme oturmuş. Müzikler Lucas Vidal‘a ait. Kendisini Mientras duermes, Vanishing on 7th Street‘te de dinlemiştik aslında hatırladığım kadarıyla aynı […]

  2. bali avatarı
    bali

    kesinlikle beklentiyle ve sinemada izlenmemesi gereken bir film.

Siz ne düşünüyorsunuz?