Milk

Tam anlamıyla bir Gus Van Sant filmi izledim. Yani işleyiş, dokunuş aynı. Filmi diğerlerinden farklı kılan ise Sean Penn‘in mükemmel oyunculuğu. Artık şunu daha iyi anlıyorum ki Sean Penn uyunculuk konusunu aşmış durumda ve becede film bir Gus Van Sant filmi olmaktan çıkmış Sean Penn filmi olmuş. 
Nedendir anlayamadım bu her Oscar filminde olduğu gibi bu filmde de sahne devamlılığı hatasıyla karşılaştım. Küçük ve göze batmayan bir kare olsada Gus Van Sant’tan beklemezdim. Hele böyle usta bir oyuncunun rol aldığı bu kadar iddialı bir yapımla. 
Film ilk enşcinsel politikacı olan Harvey Milk‘in hayat hikayesini anlatıyor. Mik’in homofobik, topluma karşı açtığı savaşı ve eşcinselleri örgütlemesi, heteroseksüelleri de yanına toplamasının hikayesini anlatmakta. Film eski video görüntüleriylede desteklenmiş. Hoş bir yapım olmuş. Öncedende belirttiğim gibi Sean Penn oyunculukta zirveyi oynamış. Filmi tüm herşeye kulak tıkayarak sırf oyunculuk için izleyebilirsiniz. 
Hala aklımda bu hilm nasıl anlatılır diye soru işaretleri var.Filmin konusunu zaten yazdım ve de bilmeyende yoktur. Harvey Milk‘in politikaya atılması ve seçimleri kazanana kadar yaşadıkları konu alınmakta. Filmin hiç bir sahnesi rahatsız etmiyor. Öyle ki finaldeki öldürülme sahnesi de çok abartılmamış ve soft kalmış. 
Oyunculuk dersi alınması için izlenemsi gereken bir film deyip bitiriyorum, çünkü aynı şeyleri tekrarladığımı farkettim 🙂 Birde filmden şöyle bir laıntı yapayım:
“İnsanları kategorize etmeden, sınıflandırmadan, sadece ve sadece insan oldukları için sevebilseydik keşke…”
Sean Penn Harvey Milk
Emile Hirsch Cleve Jones
Josh Brolin Dan White
Diego Luna Jack Lira
James Franco Scott Smith
Alison Pill Anne Kronenberg
Victor Garber Mayor George Moscone
Denis O’Hare State Senator John Briggs
Joseph Cross Dick Pabich

Linkler
www.milkthemovie.com/
http://www.imdb.com/title/tt1013753/
www.milkmovie.co.uk/


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Milk” için 2 yanıt

 1. ofori avatarı
  ofori

  Bu filmin yorumunu senden okumayı çok istiyordum ve şimdi senin de beğenmiş olduğunu görmek beni nedense çok mutlu etti.Sean gözümde bir kat daha devleşmiş oldu.Aslında izlemeye başlarken o kadar önemli gelmiyordu gözüme; biraz kardeşimin teşvikiyle izledim hatta ama film bitince hani derler yaa “kalakaldım” diye, aynen öyle hissettim..

 2. kişisel depresyon anları avatarı
  kişisel depresyon anları

  Eğer Sean Penn oynamasaydı baş rolde standart bir Gus Van Sant filmi olur ve bu kadar ses getirmez diyebilirdim. Ama filmi film yapan Penn’in oyunculuğu.
  Takdir ediyorum…

Siz ne düşünüyorsunuz?