Mirror Mirror

The CellThe Fall gibi iyi filmlere imza atmış Tarsem Singh‘in dördüncü filmi Mirror Mirror. Tabi üçüncü filmi olan Immortals‘ı saymamakla kötü film demiş olmuyorum yalnız ilk iki filmden farklı bir yerde bu film. Yine başarılı bir film var karşımızda. Filmin aslında en negatif yönü bu hikayenin daha önceleri defalarca kez çekilmiş olması.

Hikaye bildiğimiz Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler hikayesi. Yönetmen Tarsem Singh bu hikayeyi almış biraz daha fantastik öğeler ekleyip, diyalogları günümüze daha yakın seviyeye çekerek, biraz daha izlenilebilir duruma getirmiş. Daha az bilinen bir hikaye ile aynı özverili işi yapsalarmış bence daha fazla ses getirirlermiş. Bu filmde kötü değil ancak farklı bir Pamuk Prenses uyarlaması olup köşeye çekilmekten kendini alamıyor. Zaten filme gelen tepkilerde bu şekildeydi.

Vizyona giriş dönemi itibari ile aynı hikayenin bir başka uyarlaması da karşımızdaydı. Bu da eleştirmenler için kıyas perdesini sonuna kadar araladı. Diğer filmi henüz izlemedim ancak bu filme kıyaslanabilineceğini düşünmüyorum. Bu filmde tüm karakterlerle dalga geçilmiş. Pamuk Prenses’in aptallığa vuran saflığı, kötü kraliçenin, kötü olmasına rağmen sempatik yönleri, prens, ve cüceler derken, herkes nasibini, gerçek karakterlerinden farklı olma yolunda almış.

Bir çok şey ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Ancak oyunculuklar ve ortamın, yani o dekor içerisindeki karakterlerin bana samimi gelmediğini belirtmem lazım. Sanki Burton’un Alice Harikalar Diyarında filmini izleyecekmişiz de bu karakterler araya sıkışmış dürtüsü uyandırdı bende. Hikaye ve diyaloglar zayıftı. Bazı yerlerde olaylar kendini tekrar ediyordu. Tabi bu tarz çerezlik filmlerde çokta akıllıca senaryo beklememek gerekli ancak filmi ne amaçla izlemeliyiz bunun sorusunu sorduruyor.

Film komedi statüsünde değil, bir yetişkin olarak beni güldürmediğini söyleyebilirim. Bilindik hikayeye farklılıklar katılmış ama bunlarda tatmin edecek seviyede değil. Belli yaşta çocuklar için oldukça karamsar ve anlaşılmaz. Geriye ergen dediğimiz yaşlar kalıyor ki bu filmi tercih edeceklerini düşünmüyorum.

Müzikler, görsel efektler güzeldi. Aslında genel anlamda sıkmayan bir filmdi. Ama beklentileri de çok fazla karşılamıyordu. Sadece çerezlik vakit geçirmek amacı ile izlenebilecek bir filmdi. Ben bar roldeki Pamuk Prensese taktım diyebilirim. Sanki o rol o kıza oturmamış. Bana biraz itici geldi. Ama belirttiğim gibi beklentisiz boş vakitte izlenebilir.

Yönetmen: Tarsem Singh

Senaryo: Jason KellerMarc KleinMelisa WallackJacob GrimmWilhelm Grimm

Oyuncular:

Julia Roberts
Kraliçe
Lily Collins
Pamuk Prenses
Armie Hammer
Prens Alcott
Nathan Lane
Brighton
Jordan Prentice
Napoleon

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1667353/

http://mirrormirrorfilm.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?