Miseukoria

미스코리아

K-Drama ihtiyacımı gidermek için izlediğim kısa bir süre öncede final yapan dizi Miss Korea. Öyle ne izlesem diye aranıp durarken karşıma çıkan dizilerden biriydi. Baş rolde de Lee Sun-Kyun ile Lee Yeon-Hee‘yi görünce tamam olur bu iş dedim. Doğrusunu söylemek gerekirse çok sönük bulduğum hikaye, kurgu, diyalog olarakta çok basit bulduğum bir dizi oldu bu. Bence Miseukoria oldukça boş ve sıradan bir diziydi. Hata şöyle hafızamı yokladığımda keyif almadığım izlediğim tek Kore dizisiydi.

Tabi böyle bir giriş yaptıktan sonra bir yerde de acımaz mı davrandım diye düşündüm ama gerçekten de haksız değilim. Dizinin eğlence düzeyi düşük. Hadi onu da geçtim dram yönü de kötü. Hikaye kurgusu sınıfta kalıyor. Dizi boyunca endekslendiğiniz güzellik yarışması finali klasik kurgu haricinde aksiyon yaşatmadan hemen olup bitiyor. Yani dizi bize şaşıracağımız merak edeceğimiz hiç bir şey vermiyor. Üstelik yarışmaya endeksli dizi aslında on altıncı bölümde final yapmasına rağmen üç bölüm daha sürüyor. Bu üç bölüm de ne oluyor derseniz aslında hiç bir şey olduğu yok.

Final ise final havasında geçmiyor. Yani her şey güllük gülistanlık geçen dizide, karakterler yol alırken hadi final yapalım edasında bir bitiriş çıkıyor karşımıza. Sen diziyi üç – dört bölüm uzatmışsın izleyici aksiyon bekliyor ama elimize geçen tan bir hayal kırıklığı. Öyle klasik K-Dramalardan da alıştığımız kötü kadın karakteri yok. Araya iki kötü adam yerleştirilmiş ama ikisi de pasif kalmış.

Kim Hyung-Joon güzellik malzemeleri yapan bir kimya şirketinin başkanıdır. Ancak işleri kötü gider ve tefecilerden para almak zorunda kalır. Arkadaşları ile birlikte yeni geliştirdikleri kreme de güvenmektedirler ancak rakip firmalar ve parasızlık sebebiyle bu kremin üretimine bir türlü başlayamazlar. Para almak içinde Kim Hyung-Joon’un peşine Öğretmen Jung lakaplı bir adam takılmıştır. Kim Hyung-Joon başından bu belayı salmak ve ürünlerinin reklamını yapmak için 1997 Kore Güzellik yarışmasına katılmaya karar verir. Bunun için aklına lise döneminde sevgilisi olan Oh Ji-Young gelir.

Oh Ji-Young ise bir alışveriş merkezinde asansör kızı olarak çalışmaktadır. Müdürü ile arası iyi olmamakla birlikte müdürünün genel tacizine de arkadaşları ile birlikte mahsur kalmaktadır. Ancak Oh Ji-Young dik başlıdır. Günün birinde onu Ma Ae-Ri adında bir güzellik sahibi başkanı görür ve onu güzellik yarışmasına katılması için ikna etmeye çalışır. Artık içinde bulunduğu hayattan kısılmaya başlayan Oh Ji-Young teklifi kabul eder ancak tam o sırada eski sevgilisi Kim Hyung-Joon’da aynı teklifle ona gelir. Oh Ji-Young tabi ki kalbini dinler ve Kim Hyung-Joon’u seçer.

Kim Hyung-Joon ve arkadaşları Oh Ji-Young’a bir şey belli etmemeye çalışır ve yarışma hazırlıkları başlar. Ancak sonradan ortaya çıkar ki Kim Hyung-Joon ve arkadaşları beş parasızdır. Buna rağmen Oh Ji-Young, Kim Hyung-Joon’u bırakmaz ve yarışmaya devam ederler. Bu şekilde bütün engellemelere rağmen Oh Ji-Young yarışmayı kazanır. Ancak yarışmanın sponsoru barşka bir kozmetik firması olduğu için Oh Ji-Young, Kim Hyung-Joon’un firmasının kreminin reklamını yapamaz.

Tabi bizi bu şekilde ilerlerken bir de arada tefecilerden kaynaklanan aksiyon var. Hikaye ne kadar gerçekçi bilinmez ama Kore’de güzellik yarışmaları mevzular ne kadar çirkefçe geçiyormuş anlamadım. Aslında dizinin senaristi Pa-seu-ta‘dan tanıdığımız Seo Sook-Hyang lakin kendisini bu kez başarılı bulmadım. Yönetmende aynı dizilerde gördüğümüz Seo Sook-Hyang yani ekip birbirine yabancı değil.

Özetlemek gerekirse son dönem daha iyi K-dramalar var piyasada bence birer saatten yirmi bölümlük zamanınızı harcamayın. Tabi meraklılarına bir şey demiyorum.

Yönetmen: Kwon Seok-Jang

Senaryo: Seo Sook-Hyang

Oyuncular:

Lee Sun-Kyun Kim Hyung-Joon
Lee Yeon-Hee Oh Ji-Young
Lee Mi-Sook Ma Ae-Ri
Lee Sung-Min Teacher Jung
Song Seon-Mi Ko Hwa-Jung
Ko Sung-Hee Kim Jae-Hee

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3469014/

http://asianwiki.com/Miss_Korea

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?