Modus Anomali

2012 Endonezya yapımı filmin yönetmen koltuğunda  var. Yönetmenin geçmişine baktığımızda bunun ilk korku filmi olmadığını görüyoruz. Tabi diğerlerini izlemediğim için yönetmen hakkında çok yorum yapamayacağım ama bu yönetmenin altıncı filmi olmasına rağmen hala amatörce bir görsel önümüze sunması bana biraz yönetmenin sinema konusunda pek pişmediğini düşünmeme sebebiyet veriyor.

Modus Anomali’nin senaristi de aynı kişi. Burada senaryodaki kopukluklar, diyaloglardaki gereksizlik ve saçmalıklar, kurgudaki ve işleyişteki garipliklere değinmeye başlarsam yazının sonunun gelmeyeceğini düşünüyorum. Ancak hikaye her ne kadar pak fazla anlatılamasa da iyi bir hikaye. Ancak ince elenip sık dokunması gereken bir hikaye. Bu şekilde hikaye yaratıcısının elinde bile bir felakete dönüşebiliyor.

Filmde oyunculuklar berbat. Birde üstüne üstlük film İngilizce çekilince karakterler ve yaşananlar arasında bir bağ kuramıyor ve zorlama bir filmle karşılaşıyorsunuz. Filmin İngilizce olması sebebiyle midir bilmem diyaloglar oldukça başarısız ve gereksiz. Edilen kelamlardan hiç bir anlam çıkaramıyorsunuz. Film büyük anlamsızlıklar içeriyor.

Bununla birlikte aktüel kamera kullanımı iyi hoş ancak çekim yaparken ayrıntılara dikkat etmemek çok fazla göze batıyor. Kameranın dallara çarpması sanki bir ikinci kişi izlenimi verirken bunun hakkında en ufak bir bilgi vermiyor film. Neyi yada kimi izlediğimiz konusunda tereddütte kalıyoruz.

Filmin ilk dakikaları oldukça sıradan başlıyor. Bir adam topraktan gömülü bir şekilde kalkıyor ve orman içindeki bir kulübeye varıyor. Burada bir araba bulunmakta. Evin içine girer girmez etrafı kolaçan etmeden kameraya alınmış video görüntüsünü izliyor. Videoda hamile bir kadın önce karnından bıçaklanıyor sonra da boğazı kesiliyor. Adam kim olduğunu hatırlamamakta ancak kimliğine baktığında kendisinin John Evans olduğunu görüyor. Muhtemelen öldürülen kişi de karısı. Cüzdanındaki fotoğraflar arasında da iki çocuğu olduğunu görüyor. Onları aramaya başlıyor. Bu sırada evde olan ve muhtemel bu cinayetleri işleyen kişi onu saklandığı sandıkta bularak sandığı ateşe veriyor.

John Evans bir şekilde bu sandıktan kaçıyor ve düşmanına karşı bir tuzak hazırlıyor. Aynı zamanda çocukları da babalarını aramakta. Derken John Evans’ın hazırladığı bu tuzağa kızı yakalanıyor ve ölüyor akabinde erkek çocuğununda bir refleks ile boğazını kesiyor. Film bu süreçte yarısından fazla yol alıyor ancak her şey ortaya çıkacak derken aslında olayların göründüğü gibi olmadığını anlıyoruz.

Aslında film başından beri bir şeylerin mantıksız gittiğinin haberini veriyor ve final için bir son yapıyorsunuz aklınızda ama dengesiz sahneleri ve kalıba girmeyen işleyişi filmin hakkına her an her şey olabilir diye düşünmenizi sağlıyor. Ancak final benim için pekte sürpriz olmadı. Aksiyon dozu artıp olaylar hararetlenirken filmde çözüme ulaşmış her şey altüst oluyor ve yeni yapı ise havada kalıyor.

Özetlemek gerekirse karma karışık bir film Modus Anomali. Düşünce iyi ama uygulama sınıfta kalmış. Daha profesyonel bir şekilde daha iyi çekilebilir yada üzerinde daha da düşünüle bilirmiş. Muhtemel bir yeniden çevrimini vizyonlarda görebiliriz diye düşünüyorum. Ancak bu yapım olmamış.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

John Evans
Woman
Boy
Girl
Older Son

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2182019/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?