Mokpo the Harbor – 목포는 항구다

Blog açılır açılmaz hemen bu neşe üzerimdeyken, neşemi bozmadan bir komedi filmine yer vereyim dedim. Mokpo the Harbor 2004 yapımı bir Güney Kore filmi. Yönetmen Ji-hun Kim. Ne tesadüftür ki yönetmenin May 18 adlı diğer filmi de izleme listemde. Biz en iyisi filme geri dönelim.
Dedektif Lee Soo-chul sosyal hizmetlerden atanmış bir polis memurudur. Polislik hakkında teoride çok beceriksiz olup her şeyi yüzüne gözüne bulaştırmaktadır. Ancak asıl polis teşkilatında olma sebebi, olayları çok iyi analiz edebilmesinden kaynaklanmaktadır. Hatta bu konuda Sherlock Holmes ile boy bile ölçüşebilir. 
Soo-chul ve görev arkadaşları bölge savcısı Lim Ja-Kyung’un isteği ile civardaki en azıll mafya olan ve şu aralarda bir uyuşturucu kaçakçılığının arifesinde olan NAM Ki-nam çetesini yakalamak üzere görevlendirilir. Polis teşkilatından birisi bu çeteye sızacak ve planları öğrenecektir. Ancak bu azılı çeteye girmeye kimse gönüllü olmaz. Soo-chul bu görevi istemektedir ancak kimse onun başarabileceğini düşünmediği görvi ona vermeyi istemez. Sonuç olarak tek gönüllü Soo-chul’un başına kalır bu görev.
Soo-chul çetefe basamak basamak yükselir. Yükselirken de bir çok zorluğa göğüs germiştir ve sonunda amacına ulaşır ve patronun sağ kolu olur. Ancak olayın aslında farklı geliştiğini patronun uyuşturucu işiyle alakası olmadığını, ona tuzak hazırlandığını öğrenir.
Soo-chul’un sıradan beceriksiz bir polis memurundan bir gangsterin sağ kolu olmaya dek uzanan hikayesi çok eğlenceli..Hele ilk basamak olarak görülen üç tane gangster olmaya çalışan ve sert gözükmek için sürekli köpek maması yiyen elemanlar ayrı bir bomba. Tabi film hikaye bu anlattığım ana konunun dışına çıkarak çok eğlenceli hale geliyor. Can sıkıntılarında moral bozukluklarında eğlenceye geçiş için güzel bir film…
Oyuncular
 Linkler
http://asianmediawiki.com/Mokpo_the_Harbor 
http://ofori.wordpress.com/2008/12/13/mokpo-the-harbor-gangsterler-limani/

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?