Mr. Nobody

Film hakkında ne yazsam bilmiyorum. Oyunculuk, görsellik, hikaye, müzikler, efektler, kurgu, bakımından çok güzel bir film. Evet film güzel olmasına güzel ama içimi gıcıklayan bir şey var. O da filmin konusunun biraz dağınık olması. Senarist, yönetmen belki yazarken kendi fikri olduğu için toparlamış konuyu aklında ancak izleyici konuyu toparlamakta zorlanıyor. Belki de filmin tek eksisi bu.

Film Nemo’nun başından geçenleri anlatıyor. Nemo birden gözlerini açtığında kendini 2092 yılında son ölümlü insan olarak bulur. Bu arada onun neden son ölümlü olduğunu anlamış değilim, teknoloji onun ömrünü uzatamıyor mu? Neyse Nemo 118 yaşındadır ve geçmişe dair şeyleri sağlıklı biçimde hatırlayamamaktadır. Ancak onun sön ölümlü insan olması bütün gözlerin üzerinde olmasına sebeptir. Bu yüzden herkes onunla röportaj yapmak ister ancak doktorlar yanına kimseyi almamaktadır.

Sonunda yanına biri girer ve olanı biteni anlatmaya başlar. Ancak bir anlattığı diğerini tutmamaktadır. Farklı durumlardan farklı sonuçlar çıkartır. Küçük bir çocukken babasının evi terk etmesinden tutun, aşık olmasına, annesinin yeni biriyle evlenmesine varıncaya kadar alternatif hayatlar anlatır.

Paralel hayatlar, paralel evren, alternatif yaşamlar, seçimler, sicim teorisi, alternatif zaman, kurgu, geçmiş, gelecek, hayal, gerçek, tesadüf, doğru, yanlış aklınıza gelecek ne kurgu öğesi varsa değinilmiş filmde. Alternatif bir çekim tekniği filmi izlenebilir kılmış. Filmde eleştirilen noktalardan biri ise 15 yaşındaki Nemo ile Anna’nın arasında geçenler sevişme sahneleriydi. Gereksiz yere uzatılmış mı bilmem ama aslında bütün bu kurgunun Nemo’nun yazdığı bir hikaye olduğu anlaşılıyordu. Çocuk aslında alternatif dünyalar belirtmiş burada aşık olduğu kız ile bir şeyler yaşamaya başlamıştır.

Burada aslında bunların bir hikaye olduğu daktilonun takılması ile birlikte karakterlerin konuşmalarında teklemesinden kaynaklanıyor. Aynı şekilde alternatif gelecek o dönemde ki bir çocuğun kurgulayabileceği gibi, o dönemin bilim kurgularından esinlenmiş. Jetgiller vari bir uzay çağı filmde karşımıza çıkan. Burada aslında araya sıkılan sevişme sahneleri biraz fazla mı diye düşününce aynaya bakıyorum biraz ve es geçiyorum.

Film yaklaşık iki buçuk saat sürüyor. Otuz yaşlarındaki Nemo arada çıkıp bize paralel evren, var olma hakkında betimlemelerde bulunuyor. Bu da filme belgesel özelliği vermiş. Filmin süresi boyunca karşınıza ne çıkacağını kestiremiyorsunuz. İzleyici üzerinde filmdeki bu hakimiyetsizlik ise sıkıntıya sebebiyet veriyor. Sonunda ne olacağını kestirememek finalin ne zaman geleceği kestiremediğinden izleyiciye sıkıcı anlar yaşatıyor. Evet aslında yaşlı Nemo’nuun ölmesi ile filmin sonunu geleceğini biliyoruz ancak Nemo’nun ölmeye hiç niyeti yok.

Jared Leto çok başarılı bir oyunculuk çıkarmış. 118 yalını da 30 yaşını da kendisi oynamış. Performansı göz doldurucu. Tabi diğer karakterler için de aynısını diyebilirim.Film ilginç kurgusu, teorileri, anlatımı, görsellik ve geçişleri, mükemmel müzikleri ile kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında. Ancak sabırlı olmak lazım…

Senaryo, Yönetmen: Jaco Van Dormael

Oyuncular:


Jared Leto
Nemo Nobody adult / Nemo Nobody aged 118

Sarah Polley
Elise

Diane Kruger
Anna / Anna #2

Linh Dan Pham
Jean (as Linh-Dan Pham)

Rhys Ifans
Nemo’s Father

Natasha Little
Nemo’s Mother

Toby Regbo
Nemo age 16

Juno Temple
Anna age 15

Linkler:

http://www.mrnobody-lefilm.com/

http://www.imdb.com/title/tt0485947/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: