Mr. Robot

Şöyle sağ tarafta yığılmış bir sürü yazılacak film beklemekte. Bu ara izleme işine biraz ara verdim. Biraz daha okumak, araştırmak ve biraz daha yazmak için. Tabi bloga film yorumlar yapmak için değil bu yazma meselesi. Zaten son dönem dizileri de izlemeyi bıraktım muhtemelen hepsini bir çırpıda çıkarırım aradan içinde bulunduğum tarifsiz ruh halini düzelttiğimde.  Neyse susuyorum başlı başına yazı olma yolunda gidiyor bu gevezeliğim.

Mr. Robot yaz dönemi ne izlesem deyip karşılaştığım bir diziydi. Diziye biraz bakında, bilgisayar, hackerlar falan derken yavaş yavaş satmaya başladı. Tabi bir de konuşulan, yapılan her olayın gerçeklik payının olması diziye daha sıkı sarılmamı sağladı. Bu arada oyunculuklar, görsellik, müzikler, yönetim kısası dizide her şet beni izle diyordu.

Dizinin ilk bölümü gerçekten çok başarılı ve sarsıcıydı. Diğer bölümler biraz dozu düşürmeye başladığında neler oluyor dedim ama kendi içerisinde karakterleri yavaş analiz eden kurgusu beni dizinin devamını getirmeye zorladı. Biraz ana hikaye dağıldı ama sezon finaline doğru yine aynı şekilde olması gerektiği gibi hikaye yönlendi. Hatta dozu biraz daha arttırdı. Hikayenin genel olarak köşeye sıkıştırmaya odaklı kurgusu zaman zaman gereksiz gözüksede genel anlamda iyiydi.

Dizide bir de anarşist bir yapıda sahip. Ancak bu yapı kişiyi yüceltmekten çok psikolojik sorunları olan birinin savaşı gibi çıkıyor karşımıza. Zaten bu sebepten dolayı dizi bir çok kişi tarafından Fight Club’a benzetilmiş. Burada karakterin kral olacağı yok ama bence dizi genel anlamda ana karakterin şizofrenisi ile gidecek ve bir şekilde anarşist ruh geride kalıp dizinin sosu olacak gibi geliyor bana. Zaten bunu ara bölümlerde de gördük.

Artık çok uzun yazmayacağımı hatırlatarak özetle derim ki, bir çok diziden daha iyi ve izlenmesi gerekenler arasında Mr. Robot. Umarım daha iyi bir hal alır ve devam eder. Tabi üçüncü sezon için diyorum. İkinci sezon onayını aldı dizi.

Kreatör: Sam Esmail

Oyuncular:

Rami Malek
 Elliot Alderson
Carly Chaikin
 Darlene
Portia Doubleday
 Angela Moss
Martin Wallström
 Tyrell Wellick
Christian Slater
 Mr. Robot

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt4158110/

One comment

  1. bu diziyle ilgili söyleyecek çok sözün olacak eğer izlemediysen tabiki.. basit bir nevroz olayı gibi algılarsan sonunda tekrar izle derim sonrasında kurabileceğin ciddi bir yapım daha var onu yıllar önce izleyip sabun yapımının farklı yolları olduğunu öğrenmiştik 🙂

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: