Mumya: Ejder İmparatoru`nun Mezarı ( The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor )

Sancılı bir hafta sonuydu ve sancıları hala devam etmekte. Eski dostum migren uzun zamandır unuttuğu bana cumartesi sabahı bir ziyarette bulundu. Bulundu bulunmasına da hala gitmiş değil. Ne zmaan gideceğinden bi haber bende bu acıya katlanıyorum. Öyle ki bu kez bir geldi 3×100 mg Majezik sadece hafifletmeye yetiyor. Yoksa ben önceden 1000×2 mi kullanıyordum e uzun zama oldu…
Boş vakitlerde film izlemek zor da olsa yine yaptığım şeydi. İki hafta öncesinden öğrenip oplanı yapmıştık, Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı için. Bu kez Meyoğlu AFM’de idik. Şunu anladım ki AFM sinema işini sadece para kazanmak istiyor ki yeni tadilattan çıkmasına rağmen bir numaralı salonun hali içler acısıydı. Üstüne üstlük birde görevlilerin kapıyı geç açması, sonra istediğiniz yere oturabilirsiniz demesi herkes oturduktan sonra numaralı koltuk izleyicilerinin yerlerine oturmak istemelerinden kaynaklanan kaos tartışma ve film araları boyunca sürekli dönen reklamlar son noktaydı…
Neyse filmi başladı sonunda. İlk bölümü durağan geçen filmde ilk gözümüze çarpan Eveleyn O’Connell karakteriyle karşımıza çıkan Maria Bello oldu. İlk iki filmde izlediğimiz ve alıştığımız Rachel Weisz‘in yerine Maria Bello hiç gitmemiş ve iyici tavrıyla Ivy karakterinden bizi soğutmuş oldu. Oysa ki Weisz bu karakter için oldukça sempatikti.

Filme gelince aslında diğer iki filme göre çok iyi diyemeyiz. Ancak filmin izlenebilirliği gayet yerinde. Hayret verici sahneler yok olağan kareler bizi bekleyen ve çok basit biçimde ölen bir mumya. Filmin yaz günlerini doldurmak için çekildiği gayet belli ve bunda başarılı da.
Kısaca konusuna göz atarsak, Aradan on yol geçmiş oğulları 20li yaşlara helmiş üniversiteden kaçarak Çin’de kazı yapmaktadır. Bu sırada lanetlenmiş Eski çin imparatorunun mezarını bulurlar ve bazı kişiler onu canlandırır. onu yok etmek ise bizim kahramanlarımızın yapacağı iştir. Filmi Rob Cohen yönetmiş. Oyuncular ise şöyle Brendan Fraser, Jet Li, Maria Bello, John Hannah, Michelle Yeoh, Luke Ford ve Isabella Leong.

http://www.imdb.com/title/tt0859163/
http://www.ekolay.net/sinema/film.asp?filmid=2196

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?