Museoun Iyag

Türkçeye “Korku Hikayeleri” olarak çevrilen Museoun Iyag (무서운 이야기) adı ile paralel bir şekilde hareket ediyor. Film ana konu çerçevesinde gelişen kısa hikayelerden oluşuyor. Her hikayenin ayrı bir yönetmeni, senaristi var. Film bana hem gerilim açısından hemde korku açısından pek bir duygu vermedi. Ama çocuklarla ilgili olan ilk bölüm karakterlerin çocuk olmasından dolayı merakla izlettirdi kendini.

Hikayeler o kadar korkunç olmamakla birlikte pek klişe sayılmazdı. Kurgu fena değildi. Klasik korku sahneleri çokta fazla abartmadan kullanılmıştı. Ancak filmin en güzel tarafı ilk hikayedeki çocukların oyunculuklarıydı. Gerçekten mükemmel oyunculuk çıkarmışlar ortaya. Zaten Korelilerin oyunculuklarına genel olarak hastayım çok başarılılar.

Kısaca hikayelere değinelim: İlk hikaye Begining (Başlangıç), filmin giriş bölümü. Genç lise öğrencisi gözlerini açtığında kendisini eski bilmediği bir yerde bulur. Başında ise onu kaçıran genç bir adam vardır. Adam dilsizdir. Kıza uyuyamadığını ve uyuması için korku hikayeleri dinlemesi gerektiğini yazar. Eğer uyuyamazsa onu öldürmekle tehdit eder. Kız bunu bir fırsat bilir ve hikayeleri anlatmaya başlar ve biz de izleriz.

İkinci hikaye Don’t Answer to the Door (Kapıya Cevap Verme). Gerilim yönünün en yüksek olduğunu düşündüğüm hikaye bu. Küçük bir kız kardeşinin başından geçenler anlatılmakta. Kız kardeşi ile okuldan çıkar. Annelerinin olmadığını bilen öğretmenleri onları evlerinin kapısına kadar bırakır. Küçük kız öğretmeninden bir şüphelenir onun bir katil olabileceğini düşünerek. Sağ salim eve girdiklerinde kardeşi ile oyun oynamaya başlarlar. Bu sırada annesi ile konuşur ve annesi kargonun geleceğini kapıyı açmamasını paketi kargo personelinin kapının önüne koymasını söyler. Kız annesinin dediğini yapar kargo elemanına paketi kapının önüne bırakmasını söyler. Kargocu paketi bırakır ve gider. adamın gittiğini düşünen kız paketi alır ve içeri girer annesi ile konuşur. Ancak evde otururlarken birilerinin dolaştığını fark eder. İçeri girdiğinde ardından kapı kapanmamıştır ve korktuğu gibi katil eve girmiştir. Kardeşini ve kendisini bu adamdan korumaya çalışır.

Üçüncü hikaye ise Endless Flight (Sonuz Uçuş): Acımasız seri katil son kez bir hostesi öldürmüş ve yakalanmıştır. Bu acımasız katil için bir yolcu uçağı ayarlanarak mahkemeye çıkarılmak üzere yola çıkılır. Katilin yanı sıra uçakta ona refakat eden iki polis, uçuş için iki üç hostes ve iki pilot vardır. Uçuş esnasında katil son öldürdüğü hostes kadının hayaletini görmeye başlar. Bu tetikleyici bir şey olur ve katil polisleri öldürür. Bir hostes ile arasında uçakta kovalamaca başlar.

Dördüncü hikaye ise, Secret Recipe (Gizli Tarif): Kore’nin bilinen bir efsanesine dayanarak çekilmiş bir hikayedir bu. Üvey iki kız kardeş Gong-ji, Bak-ji hiç anlaşamamaktadırlar. Hatta üvey kız Gong-ji’ye annesi ile birlikte kötülük yapmaktadır. Yani bir nevi hikaye yeni uyarlama Kül Kedisi diyebiliriz. Bak-ji, Gong-ji’ye benzemek için estetik ameliyat bile olur. Bak-ji, Gong-ji’nin evleneceği adama aşıktır asıl amacı onu almaktır. Adam ise çok genç görünümlü estetik cerrahı Min’dir. Min’in böyle genç kalmasının bir sırrı vardır. Bu şekilde bir sürü evlilik geçirmiştir. Son evliliği ise Gong-ji ile olacaktır. Tabi Bak-ji ve annesi buna izin vermez. Düğün günü Gong-ji’yi eve kapatırlar bu sebeple kız evlenemez onun yerine de Bak-ji evlenir. Min buna ses çıkarmaz çünkü evlenme sebebi farklıdır. Amacı kadınları kullanarak gençliğine gençlik katmaktır.

Beşinci ve son hikaye olan Ambulance on the Death Zone (Ölüm Bölgesi Ambulansı) ise filmin zombi hikayesi. Ölümcül bir hastalık yeryüzüne yayılmıştır. Bu hastalıkla ilgili bir aşı geliştirilmiştir ama aşılarda hızla tükenmiştir. İnsanlar enfeksiyonlu insanlar tarafından ısırılınca dönüşüm  geçirmektedir. Ambulans yaralı bir kızı içeriye alır ve karantina bölgesine doğru ilerler. Annesi de kızın yanındadır. Kızın ısırılma şüphesi vardır ama kadın bunu kabul etmez. Ambulanstaki hemşire ılımlı davranır ama diğer erkek görevli bunu kabul etmez. Ambulans içinde bir gerilim başlar. Tabi için içine birde zombiler girer.

Bu hikayeleirn içerisinde bir sıralama yaparsak iki, üç, dört, beş ve bir diye bir sıralama yaparım. Hiç biri korkutmuyor ve germiyor. Yani bu amaçla izleyecekseniz yanına yaklaşmayın. Yinede kendini izleten bir film Museoun Iyag.

Yönetmen: Min Kyu-dong (Begining), Jung Bum-sik (Don’t Answer to the Door), Im Dae-Woong (Endless Flight), Hong Ji-young (Secret Recipe),  Kim Gok ve Kim Sun (Ambulance on the Death Zone)

Senaryo: Jung Bum-sik, Im Dae-woong, Byun Hye-joo, Kim Gok, Kim Sun

Oyuncular:

Kim Hyun-soo (Don’t Answer to the Door)
No Kang-min (Don’t Answer to the Door)
Lee Dong-kyu
Katil (Don’t Answer to the Door)
No Hyeon-hee
İngilizce Öğretmeni (Don’t Answer to the Door)
Kim Ji-won Ji-won (Begining)
Yoo Yeon-seok Seri Katil killer (Begining)
Choi Yoon-young So-jung (Endless Flight)
Jin Tae-hyun Seri Katil Doo-hog (Endless Flight)
Woo Hyeon (Endless Flight)
Nam Bo-ra Bak-ji (Secret Recip)
Jung Eun-chae Gong-ji (Secret Recip)
Bae Soo-bin Min (Secret Recip)
Kim Ji-young Hyun-soo’nun annesi Ambulance on the Death Zone)
Kim Ye-won Hemşire (Ambulance on the Death Zone)
Jo Han-cheol Doktor Ambulance on the Death Zone)
Park Jae-woong Ambulans Şoförü (Ambulance on the Death Zone)

Linkler:

 http://www.horror2012.kr/index.htm

 http://en.wikipedia.org/wiki/Horror_Stories_(film)

http://www.hancinema.net/korean_movie_Horror_Stories.php

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: