Muyeong geom

2005 yapımı Young-jun Kim yönetmenliğinde oluşturulmuş film Muyeong geom. Açıkçası film benim pek hoşuma gitmedi. Belirtmem lazım. Hikaye oldukça basitti. Kostümler ve mekanlara bir şey diyemeyeceğim ama, dövüş teknikleri de bana pek sıcak gelmedi.

Araştırırken öğrendim ki filmin senaristi Paul Sheen adında bir vatandaşmış. Koreli olup olmadığı merakı cezbetti beni. Lakin tüm araştırmalarıma rağmen şahıs hakkında bir bilgiye ulaşamayınca vazgeçtim ve sanıyorum şahıs Koreli değil. Bu kanıya kapılma sebebim ise bazı sitelerde Kore- ABD ortak yapımı olduğunu görmem. Eh tabi bu konunun neden bu kadar basit olduğunu kanıtlıyorda.

Neyse biz dönelim filmimize. 926 yılında Georan tarafından Balhae ülkesi düşürülmüştür. Georan bu galibiyetin üzerine Dongranguk ülkesini kurar. Balhae ülkesinde bir grup ise ülkelerini tekrar kurmak halklarını bir araya tekrar getirmek için çaba sarf etmektedir. Ancak tüm halkı bir araya toplayabilecek, kraliyet ailesinden tek bir kişi bile hayatta kalmamıştır. Bir kişi dışında.

Prens Jeonghyeon, kraliyet ailesinden ayrılmış, herkesten saklanarak, ticaretle uğraşmaya başlamıştır. Bu kararı da savaşta küçük bir çocuğun ölümünden sonra almıştır. Bu anlatılanların çoğu film başlangıcındaki yazılarda yazmaktadır. Film bundan sonra Prens Jeonghyeon’u bulup kral olması için ikna etmeye çalışan ve onu öldürme çalışanlar arasında geçmektedir.

Balhae halkı kralları olması için Jeonghyeon’u ikna etmek ve korumak üzere çok güzel ve yetenekli dövüşçü subay Yeon Soha’yı gönderir.  Yeon Soha araştırmaları sonucunca Prens Jeonghyeon’un izine rastlar ve onu ikna etmeye çalışır. Prens Jeonghyeon, Yeon Soha’nın teklifini kabul eder topraklarına dönmeye razı olur. Ancak amacı kral olmak değil, annesinin mezarını ziyaret etmektedir.

Bu arada Georan, Prens Jeonghyeon’u öldürmek için Katil Bıçaklar Ordusu’nu gönderir. Prens Jeonghyeon ve  Yeon Soha ise karşılarına çıkan zorluklara birlikte karşı koyarlar. Tabi bu karşı koyma esnasında aralarında bir yakınlaşmada olur. Bu ikilinin bir geçmiştede bir tanışıklıkları olduğunu öğreniriz.

Film bu yol hikayesini anlatıyor. Bir kaç özel teknikten bahsediliyor ancak teknikler nedir ne değildir pek anlaşıldığını söyleyemeyeceğim. Dövüş şekilleri ve teknikleri de tatmin edici değil. Filmin müzikleri aklımda bile kalmadı. Ancak filmden tak akılda kalan Yeon Soha’yı oynayan So-yi Yoon‘nun güzelliği.

Yönetmen: Young-jun Kim

Senarist: Paul Sheen

Oyuncular:

Hyeon-jun Shin
Gun Hwa-pyung
So-yi Yoon
Yeon So-ha
Seo-jin Lee
Dae Jung-hyun
Ki-yong Lee
Mae Yung-ok

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0488763/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: