Nae meorisokui jiwoogae – A Moment To Remember

Bu gün blog için verimli bir gün sanırım baksanıza yazmadan duramıyorum. Şimdi ise haftanın filmi kuşağı ama şu burnumun ucunda tüten sıcak pideden nasıl kurtulacağım ben :s

Nae meorisokui jiwoogae

İsimden de anlaşılacağı gibi yine bir uzak doğu filmi kapımızda. İsmin biraz daha derinine inersek Korece (bu muydu) daha derinine inersek GÜney Kore filmi olduğu apaçık ortada. Film 2004 yapımı, yönetmen koltuğunda ise John H. Lee var. Yaptığım araştırmalara göre John H. Lee‘nin ikinci filmi bu. İkinci filmi olmasına rağmen gayet başarılı bir işleyiş hakim diyebiliriz filme. Yine genel olarak korefilmlerinde gördüğümüz eşsiz müzik seçimleri görsellikle etkiliyor bizi. Filmin akış süresü boyunca bize Woo-sung Jung ve Ye-jin Son görüntüleriyle eşlik ediyorlar.

Filmin kısaca konusuna değinirsek; Su-jin sevglisinden yeni ayrılmış, perişan bir haldedir. Tesadüfen bir markette Cheol-su ile karşılaşırlar ve tesadüfler onların sürekli karşılaşmasına sebebiyet verir derken iki genç aşık olur. Kız zengin bir aileden gelmektedir. Oğlan ise fakir kızın babasının şirketinde ustabakıcılık yapmaktadır ve aynı zamanda mimarlık okumaktadır. Su-jin ailesine sevgilisini kabul ettirmek için çok çabalar ve sonunda başarır. Kızın da yardımıyla Cheol-su okulu bitirir ve evlenirler. İyi kazanmaktadırlar. Herşey iyi gitmektedir Su-jin’in ufak unutkanlıkları dışında ve bu unutkanlıklar gün geçtikçe büyür. Kendisini bile harıtlayamaz duruma gelir. 29 yaşında Alzaimer hastalığına yakalanmıştır ve yavaş yavaş beyin ölümü yaklaşmaktadır.
“Bir gün herşeyi hatta aşık olduğunuz kişiyide unutacağınızı bilseniz ne yapardınız?” sorusuyla geliyor bize. “ya da sevgiliniz sizi bir an hatırlayıp bir an hatırlamasa…” Genel olarak bakıldığında basit bir konu akışıyla Türk filmlerinde rastlanacak konu diyebilirsiniz ama fimdeki küçük ama koyan ayrıntılar izlenimini leziz hale getirmiş.
Kişiye göre bol ağlamalı ama herkes için heyt huyt dedirtip göz kızartacak bir film… İzleyiniz…

Directed by
John H. Lee

Writing credits
Yeong-ha Kim
John H. Lee

Credited cast:
Woo-sung Jung …. Cheol-su
Ye-jin Son …. Su-jin
Jong-hak Baek …. Seo Yeong-min
Sun-jin Lee …. Ahn Na-jeong
Sang-gyu Park …. Mr. Kim
Hie-ryeong Kim …. Mother
Ji-hyun Seon …. Jeong-eun
Bu-seon Kim …. Madam Oh

http://www.imdb.com/title/tt0428870/
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t =nae+meorisokui+jiwoogae


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?