Ne olacak bu “Muhteşem Yüzyıl”ın sonu

Öncelikle belirtmeliyim ki Türk dizi tarihinin en en emek ve para harcanan dizisi Muhteşem Yüzyıl. Ancak şu da kesin ki, isim sadece reyting için konulmuş. Daha ilk bölümden dizinin gidişatının aslında Kanuninin fetihlerinden çok, sarayda dönen entrikalara değineceği kesin gibi gözüküyor. Son dönemde Avrupada dönen dönem dizilerine aş değer bir dizi bekliyorum ilerleyen günlerde. Reytingleri alacak, insanları ekrana bağlayacak daha çok yatak odası muhabbetleri içeren bölümler.

Dizinin danışmanları arasında Dr. Erhan Afyoncu gözüküyor. Tabi gittik sorduk şeklinde bir danışmaysa, dizinin bir süre sonra çıkmaza gireceğini düşünüyorum. Senaryosunun ise Meral Okay tarafından kaleme alındığını okuduk. Ancak, şu bir gerçek ki eğer bu dizi entrikalardan biraz daha kafasını kaldıracaksa bir çok senarist ve danışmanla çalışması gerekecektir. Kendisinin bu dizinin altından kalkabileceğini düşünmüyorum tek başına.

Tabi olanı biteni zamanlar gösterecek. Ancak ne olursa olsun internette bütün dolanan boykot ve eleştiri yazılarına rağmen bu dizi reyting alacaktır. Çünkü halk bu tarz tarihi dizi izlemeye aç kaldı. Konuya bile bakmadan şu dekor ve kostümleri görmek insana ayrı bir mutluluk veriyor.

Dizi hakkında eleştiriler de var dedim bunların sebebi Kanuninin uçkur düşkünü olarak gösterilmesi elbet. Ben bir  Cihan Sultanına bunu çok görmüyorum. Bilinir ki Türk erkeği çapkındır. Elinde olsa kendine harem yapar her gün biri ile beraber olur. Eh biz de Osmanlı torunlarıyız, atalarımız bize benzemiştir, biz atalarıma benzemişizdir herhalde.

Velhasıl kelam ben diziyi yapanları böyle büyük prodüksiyon la ekrana taşıdıkları için kutluyorum. Ancak umarım Türkçe ismi ile biraz daha bağdaşır harem ve entrikalardan çıkar ve “Muhteşem Yüzyılı” daha iyi bir şekilde anlatır…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Ne olacak bu “Muhteşem Yüzyıl”ın sonu” için bir yanıt

  1. yildirim avatarı
    yildirim

    hurem cezasini cekmeli ve sonu kotu olmali yaptiklarina karsi

Siz ne düşünüyorsunuz?