ne yapmalı ne etmeli, ismimiz bile elden gidiyor…

Bu aralar anlaşılan internette çok gezmeye başladım ki bir çok yazımı internette görebiliyorum. Hadi onu geçtim kullandığım adı kullananlar bile var (bakınız). Paylaşımcı bir insan olduğum için kimsenin blogda, kişisel sitemde ve diğer yazdığım basılı ve internet ortamlarından alıntı yapmasını yahut kopyalamasını kısıtlamış değilim ki bunu herkese paylaşıyorum ama sürekli belirttiğim gibi kaynak ve isim belirtilmesi koşuluyla.
Görüyorum ki insanlar bu aslında internet ortamında çok kullandıkları “emeğe saygı” olgusunu nedense çalıntı konularda kullanıp asıl söz sahibine yakıştıramıyorlar (bakınız Öylece Susuyordun… alttaki yorumlar).
Ufak bir araştırmayla aslında kim olduğum rahatlıkla bulunabilir internet ortamında. Üniversitenin ilk dönemlerinde İz edebiyat ve Antoloji adlı sitelere şiir ve yazıları ekliyordum. Tabi uzun bir süredir bunlara yenilerini ekleyip gerekli kontrolleri yapmadım. Blogu “kişisel depresyon anları” altına taşımak ise Öncelikle İz edebiyatta yayınladığım Kendimi Sakladım, Küçük Korku Filmlerinin Azılı Karakterlerini Unutarak adlı yazıda ortaya çıkmıştı.(metinden alıntı: Olmama korkun, varlığının yokluğa yansıması, kişisel depresyon anlarım ve adımların yalnızlığı.) Daha sonra bu kelimeler kemikleşmeye başladıkça her tazıda hemen hemen kendini belli etmeye başladı. Kişisel Depresyon Anlarının asıl yükseldiği yazı Fiili Yalnızlığımın Geçit Törenleriydi ki onunla çok bağdaştı ve yıllardır rumuz olarak kullanmaya başladım. Bu rumuzu da myspace, edebiyat sözlük, blog sitesi ve bir kaç sitede kullandım.
E tabi bunları yazmak sancılı bir döneme denk geldi kopyala/yapıştırla olmadı ama blog dahil yazılan her şey resmi olarak onaylanıyor, değil yani bu durumda tabi ki elimde hukuki haklar oluyor ama pek te kullanmak istemiyorum…
Aramalar sonucu yazdıklarımın başla sitelerde gözükmesi beni çok üzdü, en çok üzen de hiç bir kaynak gösterilmemesi tabi. Eh n’apalım belki bir şeyler araklamak için siteye girip çıkan arkadaşlar varsa bu yazıyı bulur ve insanfa gelirler. Hayıra olsun diye aşağıya bulduğum bir kaç sitenin ekran görüntüsünü ekleyeceğim ve sitelerin yönetimlerine bir ihtar yazısı yazmayı düşünüyorum, Kaldırılması yahut kaynak belirtilmesi konusunda.
Acaba bu konuda çok mu gaddar davranıyorum? Bilmiyorum belki hassas bir dönemime denk geldi ama pek yakasını bırakacak gidi değilim…
Altta isim belirtilmiş bu kurtarır mı acaba?
isim var bölüm açılmış yazı yazılmış ama nereden nasıl ortada yok…
aşağıdaki de yazmış ismi sanırım kopyalamalar bir süre sonra forumlar arası oluyor…

favorim bu blog ismi aynı renkler hemen hemen siteye yakın allahtan içerik kopya değil 🙂
eh kocamn da resmi var 🙂

bir ve üçüncü resim kapanan bugu.org’da (ekşi sözlük 17 ve 18. girdiler) yer alıyordu sonra eskiler adı altında bu linke eklemişim. http://www.kisiseldepresyonanlari.com/2007/05/ylece-susuyordun.html
(bu arada bir forumda daha buldum sanırım en hit alan yazım bu http://www.fixforum.biz/oylece-susuyordun-t18025.0.html )
dördüncü resim için söze gerek yok sanırım 🙂

bir çoğu da yazılı olarak elimde, ancak biraz araştırma yapmam lazım…

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: