Neil Gaiman – Sandman

Ne zamandır seriyi okuma düşüncem vardı. Son kitap fuarında seri gözüme ilişince de hemen alıp okuma merakımı gidereyim dedim. Neil Gaiman’ın Sandman serisi hakkında pek söz söylemeye gerek yok. SandmanDC Comics/Vertigo tarafından 1988 ile 1996 yılları arasında, 10 cilt halinde toplam 75 sayıdan oluşarak yayınlanmış bir çizgi roman serisi.

Sandman klasik kahraman çizgi romanlarının dışında mitolojik, korku, fantastik öğelerde taşıyor. Öyle ki tüm bu öğeler bir araya başarılı bir şekilde toplanmış. Klasik bir insan hayatını da, doğa üstü bir yaratığı da, bildiğimiz süper kahramanları da çizgi roman içerisinde görebiliyoruz.

Çizgi romanın ana kahramanı, ince uzun boylu, kabarık siyah saçlı, beyaz gözlü, siyah pelerinli Dream’dir. Dream rüya ve hayal ile ilgili tüm tanrı ve güçlerin vücut bulmuş halidir. Kendisi Yunan Mitolojisindeki Rüya Tanrısıdır. Hikaye Ölüm tanrısının bir grup insan tarafından bir ayinle dünyada yıllarda alı konulur. Nihayet onu alıkoyan insan ölünce serbest kalır ve kaybettiklerini almak için geri döner. Ama krallığı elinden gitmiş, güçlerini sakladığı eşyaları kaybolmuştur. Dream bu eşyalarını bulmak için ilk ciltte maceraya atılır.

Bu sırada Dream’ın kardeşleri Destiny, Death, Destruction, Desire, Despair, Delirium ile olan ilişkileri de hikayede yer alır. Sandman, A Midsummer Nights Dream öyküsüyle 1991 yılında Dünya Fantastik Edebiyatı Ödülünü almış ve bu ödülü alan ilk ve tek çizgi romandır. Tabi yarışma kuralları bir başka çizgi roman bu ödülü alamasın diye değiştirildiği için değiştirilmiş böyle de bir durum var.

Ama okunması gerekenler arasında Sandman.

Serinin Kitapları,

Sandman 1 – Düş Müziği
Sandman 2 – Bebek Evi
Sandman 3 – Düş Ülkesi
Sandman 4 – Sisler Mevsimi
Sandman 5 – Sen Oyunu
Sandman 6 – Fabllar ve Yansımalar
Sandman 7 – Kısa Yaşamlar
Sandman 8 – Dünyaların Sonu
Sandman 9 – Merhametliler
Sandman 10 – Uyanış
Sandman 11 – Ebedi Geceler

Kitap Arkası

Sabahları uyandığımızda gözlerimizdeki çapakların sahibi Sandman’dir. Uykuya dalmadan önce gelir ve rüya görmemiz için gözlerimize büyülü bir kum serper. Uyanışa doğru o büyülü zerrecikler çapaklaşır…

’90’lara damgasını vuran ve yıllar boyunca yeni sayıları merakla beklenen Sandman’in bir kült olmasının arkasında birçok neden var. Çizgi roman dünyasının en çok aranılan çizerleri ve hikayeleri ile film dünyasını peşinden koşturan Neil Gaiman’ın birlikte yarattıkları destansı çizgi romanı Sandman, bir matruşka gibi her sayısında nice sürprizlere gebe olan bir epik. Modern mitoloji ile gece kadar siyah bir fantastik edebiyatın zengin birlikteliğini, tarihe malolmuş tiyatro eserleri ile modern zamanın kurgusunu ve efsanelerini hiç bir dikiş izi olmaksızın ören bir roman. Bu yüzden de dünya tarihinde ilk defa bir çizgi romanın ‘Dünya Fantastik Edebiyat Ödülleri’nde ‘En İyi Kısa Hikaye Ödülü’nü almasına şaşırmamak gerekiyor.

Ölüm, rüyalar, tutku, yok etme arzusu, hezeyan, umutsuzluk ve kaderin birer bedene ve ruha sahip olduklarını Endless ailesi ile anlayacaksınız. Ve soluklarını ensenizde hissetmeniz an meselesi!

Sandman’i okuduktan sonra Endless ailesi bir daha aklınızdan çıkmayan bir parçanız olacak çünkü hayat onlarla daha anlamlı…

Çeviren: E. Ece Esmer
Yayın Yılı: 2000
Orjinal Adı: The Sandman
240 sayfa
1. Hm. Kağıt
15,5×24 cm
Karton Kapak
ISBN:9758518003
Dili: TÜRKÇE

Yorumlar

“Neil Gaiman – Sandman” için 2 yanıt

 1. ruyayla avatarı

  Bu adamın Amerikan Tanrıları kitabını okumuştum.. Sürükleyiciydi bunlar da öyle mi kda?

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı
   Kişisel Depresyon Anları

   Adamin her yaptigi is iyi. Amerikan Tanrilari nin çevirisi çok iyi değildi bence buna rağmen sürükleyici geldiyse diğer kitaplarını kesinlikle tavsiye ederim.

Siz ne düşünüyorsunuz?