Neprijatelj

Sırp yönetmen Dejan Zecevic‘in son filmiymiş Neprijatelj. Benim de yönetmenin izlediğim ilk filmi. Sinema geçmişine baktığımızda daha çok dizi ağırlıklı çalıştığını görüyoruz. Bu film haricinde de televizyon için filmler yapmış. Yönetmenden bahsetmeye başlamışken yönetimin görüntülerin iyi olduğunu söylemeliyim. Film yer yer durağan olmasına rağmen kendisine bağlıyor ve sonuna kadar süren gizemi tatmin eden bir aşamaya geliyor.

Filmin kurgusu oldukça başarılı. Karakterler oldukça doğal ve başarılı oyunculuk sergilemişler. Filmin gerek gerilim dozu, gerekse dram dozu iyi ayarlanmış. Ancak hikayeye bütünü ile baktığımda filmin amacını pek çıkarmış değilim. Savaşın kötülüğü yada iyiliği konusunda pek fazla bir şey söylememiş yada durum eleştirisi yapmamış. Ama daha kötü bir durum için insanların birlikte olabileceği az da olsa belirtilmiş.

Film, savaş, korku yada gerilimin sınırlarında gezse zaman zaman bu yönleri ile etkisini gösterse de aslında her şeyden biraz eklenmiş. Yer yer komedi de görüyorsunuz. Ana karakterlerden birinin durağan ve insan olup olmaması konusundaki tereddüt filmin, gerçeklik, savaş, inançlar üzerine cümleler söylemlerde bulunmasına olanak sağlamış. Tam anlamıyla bir açıklama karşımıza çıkmıyor. Filmin finalindeki belirsizlik buradan başlıyor.

Bosna savaşının bitiminden sonra küçük bir birlikte geçiyor hikaye. Birlik bulunduğu savaş bitiminden sonra mayın toplama işlemi yapmaktadır. Yanlarında bulunana Amerikan birliği de ayrıldıktan sonra baş başa kalırlar. Eski bir evi kendilerine karargah yapmışlardır. Bir gün etrafı kolaçan ederken, eski bir fabrikaya gelirler. Burada bir duvarın arkasına kapatılmış bir adam bulurlar. Adamın burada bulunması dikkatlerini çeker ve merak ederler. Adamı karargahlarına götürürler.

Tabi karargahtakilere de bu durum ilginç gelir. Adamın ağzından düzgün laf alamazlar. Adam hakkında bilgi toplamak için tekrar eski fabrikaya giderler. Burada adamın kaldığı yeri görürler ve incelerler. Orada sadece sigara izmaritleri ve bir sandalye vardır. Sanki adam yeni kapatılmış ve çıkacakmış gibidir ne yiyecek ne içecek hiç bir şey bulamamışlardır. Olay daha gizemli bir hal almıştır. Geriye dönerken fabrikada içinde Sırpların ve Müslümanlarında olduğu toplu bir mezarlık bulurlar. Tam bu esnada bir kaç Müslüman tarafından saldırıya uğrarlar. Onları yakalayarak rehin alırlar. Müslümanların dedikleri ise o adamın şeytan olduğu ve oraya geri kapatılması gerektiğidir.

Sırp birliği onlara inanmaz ama birlikte garip ölüm olayları olmaya başlamıştır. Bu kim olduğu bilinmeyen kişi de garip garip konuşup insanları etkilemektedir. Ancak içinde bulundukları durumun da bu adamdan kaynaklandığına emin olamazlar. Süreç bu şekilde gelişir.

Filmin ilk dakikalardaki duğaranlığı hikayenin gelişmesi ile birlikte ortadan kalkıyor. Yer yer gereksiz uzun sahneler bizi karşılasa da kesinlikle izleyiciyi sıkmıyor. Özetlemek gerekirse, yönetimi, görselliği, oyunculukları ile oldukça başarılı bir film Neprijatelj. İzlenebilir.

Yönetmen: Dejan Zecevic

Senaryo: Djordje Milosavljevic , Dejan Zecevic

Oyuncular:

Aleksandar Stojkovic
Cole
Vuk Kostic
Caki
Tihomir Stanic
Daba
Ljubomir Bandovic
Sirovina
Marija Pikic
Danica Vukotic
Slavko Stimac
Vesko

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1517225/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: