Neverland

 

 

Artık yeni bir hikaye üretemeyen Hollywood’un eskilere sarılmasının bir yansıması Neverland. Ancak bu bir sinema filmi değil SYFY kanalında yayımlamış olduğu mini bir dizi. Dizi kendi çapında bazı açıkları olsa da Peter Pan hikayesini yeniden yorumlamış. Peret Pan nasıl uçmaya başladı, Tinker Bell ile nasıl tanıştılar, dizi bu konuda kendi çapında açıklamalarda bulunmuş.

 

Ancak senaryo ve kurguda boşluklarda mevcut. Buradan anlıyoruz ki senaryo biraz aceleye gelmiş. Üstüne eğilip bekli bir kaç bölüm daha uzatıp iyi bir şeyler çıkartsalarmış daha iyi olurmuş. Öncelikle biz Peter Pan’ı komik sevimli biri olarak tanırdık. Burada ise Peter Pan tam anlamıyla sinir bozucu bir ergen. Kendisi ile yıldızımın barışmadığını söylemem lazım. Tinker Bell ise oyun hamurundan keskin hatlara sahip ilginç bir peri olmuş. Dizinin eksileri oldukça çok ama yinede Neverland’da olup bitecekler için merakla izliyorsunuz.

 

Filmin başında korsanlarla donanmanın savaşını görürüz. Korsanların lideri olan Kaptan Elizabeth Bonny’ye bir küre getirirler  Kaptan Elizabeth küreye ateş ederler ve tüm gemi birden ortadan kaybolur. Daha sonra film Peter ve arkadaşlarının yan kesicilik macerasına döner.

 

 

Peter, James Hook adlı bir adamın altında arkadaşları ile birlikte soygun yaparak çalışmaktadır. James’in Peter’a karşı özel bir ilgisi vardır ve onu özel olarak eğitmektedir. Bir gün James’e bir iş gelir. Peter’la bunun planını yaparlar ancak James, Peter’a beklemesini söyler. Peter ise arkadaşlarını alarak müzeyi soymaya gider. Onların nerede olduğunu tahmin eden Hook müzeye gelir. Müzenin deposuna girer ve orada olduğunu tahmin ettiği bir küreyi bulur. Bu sırada Hook kürede gördüğü bir şey üzerine küreyi düşürür ve birden bire yok olurlar. O sırada içeride olan Peter, arkadaşlarının kaybolduğunu görünce buna anlam veremez. Küreyi alır ve kaçar.

 

Kürenin peşinde başkaları da vardır. Peter bu kişileri izler ve küre hakkında ufak tefek şeyler öğrenir. Küreye vurunca vurma şiddeti ile orantılı olarak etraftaki her şey başka bir dünyaya gitmektedir. Peter arkadaşlarını kurtarmak için küreye vurur ve diğer dünyaya geçiş yapar. Burası Neverland’dır.

 

Peter burada bir arkadaşını bulur. Ancak o esnada periler onlara saldırır, oradan kaçarlarken de Kızılderililere yakalanırlar. Kızılderililer onlara perilerden kurtulmaları için yardımcı olur. Bu sırada Hook ve diğer arkadaşları da Kaptan Elizabeth Bonny ve mürettebatı tarafından esir alınmıştır. Kızılderililer Peter’i gizli bir yere götürürler, bu arada Peter sürekli garip rüyalar görmektedir. Hook ise Kaptan Elizabeth Bonny2i kandırır ve onunla iş birliği yapar.

 

Peter arkadaşlarını kurtarmak için korsan gemisine gider ancak görür ki Hook, Kaptan’la iş birliği yapmıştır. Diğer çocuklar ise, yenmek üzere saklanmaktadır. Peter’dan Kızılderililerin yanında olduğunu öğrenen Hook ve Kaptan ondan Kızılderililerin yerini öğrenmek ister ancak Peter diğer arkadaşları ile birlikte kaçar ve Kızılderililere sığınır.

 

 

Peter rüyasında gördüğü yere gitmek için Kızılderililerin reisinin kızı Aaya ile yola koyulur. Burada kimse yaşlanmamaktadır. Kızılderililer yüz yılardır orada yaşamaktadırlar. Aaya ve Peter rüyalarında gördükleri, kayalığa doğru giderken, Kaptan ve Hook’ta onları izlemeye başlar. Bir gece dinlenmek için dururlar. Burada Peter kaval çalmaya başlar. Bunu duyan Tinker Bell ona yaklaşır. Peter ve Aaya, Tinker Bell’i yakalamak üzere koşmaya başlarlar ve kendilerini ağaçlardan oluşmuş bir surun içinde bulurlar.

 

Surlara tırmandıklarında ise burada ağaçlardan yapılmış bir şehir bulurlar. Şehiri kıran ise daha önce küreyi isteyen bir simyacıdır. Simyacı Neverland ve bu şehir hakkında onlara bilgi verir. Simyacı bu dünyadan geriye dönmek için bir başka küre de yapmıştır. Ancak tam bu sırada Hook, Kaptan ve adamları bu ağaç şehre gelirler ancak Simyacıyı öldürür ve bu şehri yakarlar. Peter kaçmaya çalışırken öldürülür Aaya ise rehin alınır. Kaptan ‘ın asıl amacı ise Kızılderilileri bulmak ve peri tozunu onlardan almaktır. İlk bölüm burada biter.

 

İkinci bölümde ise Peter Pan periler tarafından bir yere getirilir. Burada bir göle atılır ve Peter burada hayata geri döner. Aynı zamanda uçmaya da başlamıştır. Tinker Bell tarafından küçük bir uçuş eğitimi alır, Hook ve Kaptan Elizabeth ise Kızılderililerin peşine düşer. Peter ve arkadaşları ise Hook ve korsanlara karşı savaşmaya başlarlar. Bu arada Hook ve Kaptan Elizabeth peri tozunun kaynağını bulur Peter onları oraya götürür ama başarılı bir sonuç alamazlar. Daha sonra Hook ve diğerleri geriye dönüş için diğer kürenin peşine düşerler.

 

 

240 dakikalık diziyi özetlemeye çalıştım elbet eksikler ve hatta fazlalıklar vardır. Ancak özetlemek gerekirse bildiğimiz Peter Pan masalının biraz daha kişisel olarak uyarlanmış hali karşımızda. Oyunculuk, karakter seçimler, çekimler ve kurgunun çok iyi olduğunu söyleyemeyeceğim ama fantastik film açlığını giderebilir. Elbette zaman kaybı diyenler de çıkacaktır.

 

Yönetmen – Senaryo: Nick Willing

 

Oyuncular:

Rhys Ifans
James Hook
Anna Friel
Captain Elizabeth Bonny
Charles Dance
Dr. Fludd
Q’orianka Kilcher
Aaya
Charlie Rowe
Peter Pan
Bob Hoskins
Smee
Keira Knightley
Tinker Bell (ses)

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1720619/

 

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: