Neverwhere

Neverwhere (Yokyer) için kitap yorumumu Kişisel Depresyon Anları‘nda yapmıştım bu sebepten ötürü bu yazı hikayeyi içermeyeceğinden dolayı biraz kısa olacak. Yazının sonunda da aslında kitabın bir televizyon dizisi olacakken kitaba döndüğünü söylemiştim. Aynı dönemle paralel dizisi de çekilmiş kitabın. Yoksa dizinin mi kitabı burada tereddütte kaldım.

Sonuç olarak Gaiman senaryoda eksik kalan yerleri tamamlamak amaçlı kitabı piyasaya çıkarmış kitap beklenenden daha çok ses getirince ses cd’leri ve çizgi roman olarakta piyasaya sürülmüş. Neverwhere dizi olarak 1996 yılında BBC 2’de yayınlanmış. Dizi altı bölümden oluşmakta ve toplam süresi 180 dakika. Bu bağlamda aslında bu eser BBC tarafından biraz hafife alınmış diyebilirim.

Neverwhere’ın tiyatro sahnesinde de sergilendiğini düşünürsek, BBC’nin yapmış olduğu dizi aynı edada ilerlemekte. Kitabın yanından bile geçmeyen karakterler, soğuk İngiliz oyunculuklar, kitaptan sonra izlediğimden dolayı beni hiç mi hiç tatmin etmedi. O dünyayı bize gösterecek ne özel bir şey ne de özel efekt vardı. Bazen sonuçta 1996 yapımı ne bekliyorsun desem de kendime 1996 yılınca çok iyi filmler gördüğümüzü de hatırlıyorum.

Öncelikle daha sıradan görünen Richard Mayhew ve Door karakterleri beni tatmin etmedi. Dizi tatminsizlikle başlayınca Marquis De Carabas, Mr. Croup ve Mr. Vandemaar karakterleri aynı tatminsizliğe ekledi kendini. Tabi mekan tasvirleri, kitaptaki bazı yerleri görmemem de diziyi iyi beğenmememe etkendi. Tabi kitabın öyle etkisi var ki ister istemez her bölümü merakla izledim.

Özetlemek gerekirse, dizi beni tatmin etmedi. Klasik İngiliz BBC anlayışıyla çekilmiş televizyon tiyatrosu edasındaydı. Keşke sadece tiyatro oyunu gibi planlasalardı da tek mekan diyerek kendimizi avutsaydık. Kitabı okumayanlar için tavsiyem eğer kitabı okumaya niyetiniz varsa diziyi izleyin. Aksi taktirde kitabı okuduysanız eğer kesinlikle dizi sizi tatmin etmeyecektir. Ama yinede ben bir film geleceğinden umutluyum.

Yönetmen: Dewi Humphreys

Senaryo: Neil GaimanLenny Henry

Oyuncular:

Gary Bakewell
Richard Mayhew
Laura Fraser
Door
Hywel Bennett
Mr. Croup
Clive Russell
Mr. Vandemaar
Paterson Joseph
Marquis De Carabas
Peter Capaldi
Islington
Tanya Moodie
Hunter

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0115288/

http://en.wikipedia.org/wiki/Neverwhere

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?