Ngok toi – Womb Ghosts – Rahim Hayaletleri

2010 Hong-Kong yapımı bir film Ngok toi. İçerisinde büyü barındıran filmlerde biri. Eş değerlerine oranla biraz sönük kalmış Aslında biraz sıfatı iyimser yaklaşım oluyor. Filmde senaryo havada, kurgu belirsiz, çekim hataları hat safhada, oyunculuk yerlerde sürünüyor. Film Türkçe’ye Rahim Hayaletleri olarak çevrilmiş.

Fİlmimiz kürtaj sahnesi ile başlıyor. Daha sonra bir grup araştırmacı -polis olduklarını düşünüyorum- fetuslerin aynı DNA ya sahip olduğundan bahsediyorlar. Bu arada bir tecavüz davası üzerine yoğunlaşıyorlar. Ancak polis olduğunu düşündüğüm şahısların işi burada bitiyor.

Bu arada kadınlardan biri hamile olduğunu doktordan öğrenir. Derken aldığı bir ilaç çocuğunu düşürtür. Yanlış hatırlamıyorsam hamile kalan kadın hastanede hemşiredir ve hastanenin çapkın doktoru tarafından hamile bırakılmıştır. Tabi doktorun elinden geçen tek hemşire değildir o.

Düşen fetuslar yenmek amacı ile hemşirelere satılmaktadır. Ancak Zoe son zamanda çok fazla aldığı için, onun yerine bir arkadaşı alır. Zoe fetusu babasına götürür. Babası ise çocuk bir hayaleti olan büyücüdür. Fetusu ruhu temsil eden ağaca verir. Bu arada bizde ruhu görürüz. Ancak bu ruh pek güçlü değil ve Zoe’nin babasının tutsağıdır.

Adam ruhlarla ve fetuslarla ilgilendikçe onun başına bu fetuslardan birinin ruhu ortaya çıkar ve insanlara musallat olarak onların canını alır. Klasik uzun siyah saçlı uzak doğu hayaleti karşımıza çıkmıştır.

Film etkileyici değil. Havada oradan oraya dönen hayalet korkutmaktan çok güldürüyor. Hikaye çok dağınık. Belirttiğim gibi iyi bir kurgusu yok filmin. Hayalet herkesten intikam alır ve film biter. Tabi annesini de tımarhanelik yapmıştır.

Filmin üzerine kurulabilecek en uzun cümleler bunlar sanırım. İzledikten sonra hatırınızda kalmıyor. Hayalet çocukların tek özelliği saçlarının siyah, uzun ve öne taranmış olması. Bu arada film içinde olan biteni, filmin sonunda flash backla anlatması isteksiz bir “he bu muydu?” dedirtiyor size. Korkarsanız buyurun. Aksi taktide film zaman kaybı.

Yönetmen, Senarist: Dennis Law

Oyuncular:


Chrissie Chow Zoe

Koni Lui Winnie

Suet Lam Lok

Lok-yi Lai Joseph

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1611947/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?